Kəhrizlərimiz bol və ucuz su mənbəyi, qiymətli tarixi abidələrdir
Su Yer üzündə canlı aləmin zəruri həyat mənbəyidir. Elə buna görə də tarixin bütün dövrlərində içməli suyun qıtlığı və kifayət qədər əlçatan olmaması ciddi problemlər yaradıb. Çağdaş dünyada isə şirin su mənbələrinin azalması, onun ehtiyatlarının tükənməsi bəşəriyyəti düşündürən ən ciddi məsələlərdən biridir. Qlobal istiləşmə, dünya əhalisinin yüksək artım tempi, ətraf mühitin çirkləndirilməsi və sudan səmərəsiz istifadə nəticəsində mövcud su ehtiyatlarının sürətlə tükənməsi bu problemi son illər daha da aktuallaşdırıb.
Yeraltı və yerüstü su ehtiyatları­na görə o qədər də zəngin olmayan Azərbaycanda sudan səmərəli istifadə edilməsi, onun mənbələrinin və ehti­yatlarının qorunması ölkəmiz üçün də önəmli məsələlərdən biridir.
Təsadüfi deyil ki, 2020-ci ilin iyul ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yanında su təsərrüfatının vəziyyətinə həsr olunmuş müşavirə keçirilib, bu sahədə görüləcək işlər təhlil edilib və qarşıya mühüm vəzifələr qoyulub. Dövlət başçısı həmin toplantıda su ehtiyatlarımızın qiymətləndirilməsində, onu artırmaq ehtimalının dəyərləndirilməsində və bü­tün digər işlərdə alimlərin mütləq iştirak etməsinin vacibliyini bildirib.
Ölkə rəhbərinin çağırışına cavab olaraq, biz alimlər də bu sahənin problemlərinin həlli ilə bağlı təkliflərimizi həm media, həm də müxtəlif dövlət orqanlarına müraciətlərimiz vasitəsilə təqdim etmişik. Suya kifayət qədər ehtiyacımız olduğu bir dövrdə zəngin şirin su ehtiyatlarına malik kəhrizlərdən yetərincə istifadə edilməməsi bu gün hər birimizi ciddi şəkildə düşündürməlidir. Dünyanın 40-dan çox ölkəsi öz su probleminin həllində kəhrizlərdən istifadə edir. Ekosistemlərə heç bir mənfi təsir göstərməyən bu içməli su mənbəyi quraq zonalarda ən etibarlı qaynaq hesab olunur.
Kəhrizlər Azərbaycanda suvarma-tikinti mədəniyyətinin qədim nümunələri kimi qiymətli sərvətdir. Kəhrizlərə xalq arasında abidə, yaxud bulaq-abidə kimi də ciddi əhəmiyyət verilir. Tərkibinə görə ən təmiz su kəhriz sularıdır. Yerin 300–400 metr dərinliyindən təzyiqlə çıxan subartezian quyularının suyu canlı deyil, amma kəhriz suları canlıdır. Şoran torpaqların yuyulmasında, ekoloji təmiz məhsul yetişdirmək üçün təmiz tərkibli sulardan istifadədə kəhriz suları əvəzsizdir.
Təəssüf ki, Azərbaycanda kəhriz sistemi hələ də lazımi səviyyədə tədqiq olunmayıb və onlardan səmərəli istifadə edilmir. Bu gün həmin kəhrizlərin öyrənilməsinə, sıradan çıxmaqda olan bəzi qədim kəhrizlərin bərpasına ciddi ehtiyac var. Bu, həm iqtisadi, həm də tarixi baxımdan böyük əhəmiyyətə malikdir. Qeyd edək ki, vaxtilə ölkəmizin ərazisində 1500-dən çox kəhriz olub. Bu çox önəmli rəqəmdir və bizim istifadədən kənarda qalan nə qədər şirin su mənbəyimizin olduğunu təsdiqləyir. 1938-ci ildə Azərbaycanda 885 kəhriz rəsmi olaraq dövlət qey­diyyatına alınıb və onlardan suvarma mənbəyi kimi istifadə olunub. Bu kəhrizlərin cəmi su sərfi saniyədə 13,5 kubmetr, il ərzindəki həcmi isə 420 milyon kubmetrdir. Bu gün həmin suyun cəmi 20–25 faizindən istifadə edilir.
Tarixi məlumatlara nəzər salsaq görərik ki, baş vermiş müharibələr nəticəsində kəhrizlər dağıdılıb, sonra yenidən bərpa olunaraq həyata qaytarı­lıb. 1970-ci illərdə Azərbaycan Melio­rasiya və Su Təsərrüfatı Nazirliyində kəhrizlər şöbəsi var idi. Lakin ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində baş vermiş böhran və müharibədən sonra bu sahə də diqqətdən kənarda qaldı.
2002-ci ilin avqust ayında Vayxır su anbarının tikintisi ilə əlaqədar Naxçıvan şəhərində keçirilən müşavirədə ümum­milli liderimiz Heydər Əliyev kəhrizlərin bərpasının, qorunmasının vacibliyini bildirib. Ulu öndərimizin tövsiyələrinə uyğun olaraq, 2004-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasında Kəhrizlər İdarəsi yaradılıb və bu günədək 300-dən çox kəhriz bərpa edilib. 2016-cı ildən başlayaraq, Azərbaycanın bir sıra rayonlarının ərazilərindəki kəhrizlər tədqiq edilib. Məlum olub ki, kəhriz sistemlərinin bir qismi torpaq islahatı vaxtı dağıntıya məruz qalıb, bir hissəsi isə müdrik və vətənpərvər adamların ayıq-sayıqlığı nəticəsində qorunaraq bu günə qədər gəlib çıxıb.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyəti və yenilməz ordu­muzun qəhrəmanlığı ilə işğaldan azad edilmiş, hazırda genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri aparılan ərazilərdə qədim və zəngin su ehtiyatı olan xeyli kəhriz var. Vaxtilə, yəni işğaldan öncə Ağdam rayonunda 98 kəhrizdən il ərzində 64,333 milyon kubmetr, Fü­zuli rayonunda 71 kəhrizdən 19,016 milyon kubmetr, Cəbrayıl rayonunda 111 kəhrizdən 34,658 milyon kub­metr, Qarabağın dağlıq hissəsində 52 kəhrizdən 4,225 milyon kubmetr kəhriz suyu əldə olunurdu. İndi bu kəhrizlərin bərpa edilməsi həmin bölgələrdə kənd təsərrüfatının inkişafına xeyli təkan verə bilər.
Azərbaycan ictimaiyyətini, xüsusilə biz ziyalıları narahat edən bir məsələni ayrıca qeyd etməyi lazım bilirəm. Bu gün müxtəlif ölkələrin ayırdığı qrant­lar hesabına kəhrizlər naşı adamlar tərəfindən bərpa adı altında kosmetik təmir edilir. Bəzi özfəaliyyət ustalarının bu abidələrə naşılıqla yanaşması onla­rın tarixiliyinin silinməsinə və məhvinə səbəb olur. Bu, bir vətəndaş və kəhriz tədqiqatçısı olan alim kimi məni daha çox narahat edir.
Bir sıra beynəlxalq təşkilatların Azərbaycan kəhrizlərinin bərpası istiqamətindəki fəaliyyəti 2000-ci illərin əvvəlinə gedib çıxır. 2000-ci ildən mənim məsləhətçiliyim ilə Naxçıvanda kəhrizlərin bərpası işlərinə başlayan Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı 2009–2010-cu illərdə muxtar respublikada 2 yeni kəhrizin qazılması layihəsini həyata keçirib. Bu qurumun maliyyə dəstəyi ilə “Kəhriz sistemləri” kitabı nəşr edilib. Bunlar hamısı yaxşı hal kimi qiymətləndirilməlidir. Lakin kəhrizlərin qazılması layihəsi elmi əsaslara söykənmədiyi üçün özünü doğrultma­yıb. Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı yerli mütəxəssislərdən istifadə etməli olduğu halda, kəhrizlərin bərpası üçün müəmmalı şəkildə xaricdən nümayəndə dəvət edib. Beləliklə, kəhrizlərimizi bərbad hala salan təşkilat Naxçıvan­da bu işlərin görülməsi layihələrindən kənarlaşdırılıb.
Sonrakı dövrdə təşkilat Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində kəhrizlərin bərpası layihələrini icra edib, bir sıra qədim abidələrimizin sıradan çıxmasına səbəb olan bərpa işləri aparıb. Açıq şəkildə bil­diririk ki, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının ictimaiyyətə təqdim etdiyi “Azərbaycanda 163 kəhriz bərpa edilib” məzmunlu məlumatı yanlışdır. Aparılan bərpa işində həm də elmi əsas yoxdur. Həmin kəhrizlərin bərpası zamanı bu sahədə elmi məlumatı olmayan şəxslərin na­şılığı səbəbindən kifayət qədər “şikəst” vəziyyətə salınmış kəhriz var.
Kəhriz tədqiqatında 30 illik təcrübəsi olan alim kimi narahatlıqla qeyd edirəm ki, Beynəlxalq Miq­rasiya Təşkilatının “peşəkar mütəxəssislər”inin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə fəaliyyəti yolverilməzdir. Bu “özfəaliyyət” ermənilər tərəfindən dağıdılmış kəhriz abidələrinin bərpası üçün bizə gərəkli nəsə verməyəcək, əksinə, o abidələrin birdəfəlik yoxa çıxmasına səbəb ola­caq. Səlahiyyətli qurumlar belə neqativ halların qarşısını qətiyyətlə almalıdır. Kəhrizlərimiz konkret bir dövlət orqa­nının balansına verilməli, onlar bərpa edilməli və qorunmalıdır. Bunu həm kəhrizlərin tarixi abidə statusu qa­zanması, həm də onlardan zəngin su mənbəyi kimi istifadə olunması pers­pektivi tələb edir.
Göründüyü kimi, su çatışmazlı­ğı olan müasir dövrdə kəhrizlərdən səmərəli istifadə edilməsinə ciddi ehtiyac yaranıb. Kifayət qədər su ehtiyatı olduğu halda, bərpasına və su sərfinə çox cüzi vəsait lazım olan kəhrizlərdən niyə istifadə etməməliyik? Fikrimizcə, bu sual ətrafında düşünməli və ona çox qısa zaman ərzində cavab tapmalıyıq. Bu zaman biz quraqlığın artdığı bir dövrdə zəngin su ehtiyatı əldə edəcək və şirin su ilə bağlı bir sıra problemlərimizin həllinə öz töhfəmizi vermiş olacağıq.
Prezident İlham Əliyev ötən ilin ap­rel ayında Zaur Mikayılovu Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədri təyin olunması ilə əlaqədar videoformatda qəbul edərkən demişdi: “Həm azad edilmiş torpaqlarda, həm də ölkəmizin digər yerlərində bizim bütün su ehtiyat­larımızın potensialı dəqiq təhlil olun­malıdır. Bu su ehtiyatlarından maksi­mum səmərə ilə istifadə etmək üçün konkret proqramlar və təkliflər təqdim edilməlidir. Beləliklə, bu sahədə həm azad edilmiş torpaqlarda, həm də digər ərazilərdə görüləcək işlər çoxdur. Əsas prinsip müasirlik, ekoloji təhlükəsizlik və maksimum səmərəlilik olmalıdır ki, Azərbaycan vətəndaşları, kənd təsərrüfatı ilə məşğul olan vətəndaşlar öz həyatlarında müsbət dəyişiklikləri görsünlər”.
Hesab edirik ki, dövlət başçısının tapşırığına uyğun olaraq, su ehtiyat­larından səmərəli istifadə olunması ilə əlaqədar proqramlar hazırlanarkən kəhriz sularından lazımi səviyyədə ya­rarlanmağa da ciddi diqqət yetirilməlidir. Əvvəldə də qeyd etdiyimiz kimi, kəhriz suları istifadə olunması daha tez və ucuz başa gələn ən yaxşı su ehtiyatla­rıdır. Su ehtiyatlarımızın potensialı təhlil olunarkən ekoloji cəhətdən ən təmiz su mənbələri olan kəhrizlər unudulmama­lıdır.
İnanırıq ki, ölkəmizin su təminatı məsələlərinə xüsusi diqqətlə yanaşan, tarixi abidələrimizin qorunub saxlanıl­masına, yaşadılaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasına xüsusi əhəmiyyət verən Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu vəzifələrin uğurla gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər sırasında kəhrizlərimizin acınacaqlı taleyi də unudulmayacaq, bu önəmli məsələ ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul olunacaq.

Our "Kahrizes" are an abundant and cheap source of water, valuable historical monuments.
Water - is the essential source of life for the living world on Earth. That’s why caused serious problems shortage of drinking water in all periods of history. The reduction of freshwater sources, in the modern world is one of the most serious issues on the minds of mankind. Global Warming, high growth rate of the world's population, environmental pollution and the rapid depletion of existing water resources as a result of inefficient use of water has exacerbated this problem in recent years.
Due to groundwater and surface water resources not so rich rational use of water in Azerbaijan, and protection of natural resources is one of the important issues for our country.
It is not accidental, President of Azerbaijan Ilham Aliyev has held a meeting on the state of water resources in July 2020  and analyzed the work to be done and set important tasks. At that meeting, The President stressed the importance of the participation of scientists in the assessment of water resources, in assessing the probability of increasing it and in all other matters.
In response to the call of the President, We - the scientists, have submitted our proposals to solve the problems in this area both through the media and through our appeals to various government agencies. At a time when we need enough water insufficient use of canals with rich fresh water resources it should make each of us think seriously today. More than 40 countries around the world in solving its own water problem uses “Kahriz canals”. Which has no adverse effects to Ecosystems this is a source of drinking water in arid zones the most reliable welding is considered.
Kahrizes  are a valuable asset as ancient examples of irrigation and construction culture in Azerbaijan. Kahrizes  are also considered as a monument among the people. According to the composition the cleanest water is “Kahriz Water”. Water from subartesian wells that come out of pressure at a depth of 300-400 meters is not alive but the water of the Kahrizes are alive. In washing saline soils, to grow environmentally clear products “Water of Kahrizes”  are invaluable.
Unfortunately, The “kahriz system” in Azerbaijan has not yet been adequately studied and they are not used effectively. Today, to study those Canals, there is a serious need to restore some of the old canals. This is of great economic and historical importance. It should be noted that at one time there were more than 1,500 kahriz in our country.
In 1938,  885 kahrizes were officially registered in Azerbaijan and used as a source of irrigation. The total water consumption of these canals is 13.5 cubic meters per second, and  the volume is 420 million cubic meters per year. Today, only 20-25 percent of that water is used.
If we look at the historical data, we see that, Kahrizes destroyed as a result of wars, then restored and brought back to life. In the 1970s, the Ministry of Amelioration and Water Resources of Azerbaijan had a "Kahrizes" department. But in the early 90s of last century, after the crisis and the war, this area was also neglected.
At the meeting on the construction of the Vaykhir reservoir in Nakhchivan in August 2002, our national leader Heydar Aliyev stressed the importance of restoring and protecting canals.In accordance with the recommendations of our great leader, in 2004, the Kahriz Department was established in the Nakhchivan Autonomous Republic and to date, more than 300 canals have been restored. Starting from 2016, Kahrizes  in a number of regions of Azerbaijan have been studied. It turned out that, some of the Kahriz systems were destroyed during the land reform.
With the determination of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the heroism of our invincible army, there are many kahrizes in the liberated territories with ancient and rich water resources. Once upon a time, that is, before the occupation 64.333 million cubic meters per year from 98 canals in Aghdam region, 19.016 million cubic meters from 71 canals in Fizuli region, 34.658 million cubic meters from 111 canals in Jabrayil region, 4.225 million cubic meters from 52 canals in the mountainous part of Karabakh kahriz water was obtained. Now, the restoration of these kahrizes  can give a significant impetus to the development of agriculture in those areas.
I think it is necessary to highlight an issue that worries the Azerbaijani public, especially us intellectuals. Today, due to grants from different countries, the canals are cosmetically repaired under the name of restoration. İt worries me more as a citizen and a scientist who is a kahriz researcher.
The activity of a number of international organizations in the restoration of Azerbaijani canals dates back to the early 2000s. The International Organization for Migration, which has been rehabilitating canals in Nakhchivan since 2000 with my advice, in 2009-2010, The Nakhchivan Autonomous Republic implemented two new canal projects. With the financial support of this organization, the book "Kahriz Systems" has been published. All this should be considered a good thing. But the project of digging Kahrizes did not prove itself because it is not based on scientific grounds. While the International Organization for Migration has to use local experts, it has mysteriously invited a foreign representative to restore the kahrizes.
Later, the organization implemented projects to restore canals in various regions of Azerbaijan carried out restoration work, which led to the destruction of a number of ancient monuments. We state openly that, presented to the public by the International Organization for Migration "163 kahrizes restored in Azerbaijan" content information is incorrect. There is no scientific basis for the restoration work. During the restoration of those canals, there are  fairly "crippled" Kahrizes due to the ignorance of those who have no scientific knowledge in this field.
In Kahriz research as a scientist with 30 years of experience, I note with concern that, “Professional staff” of the  International Organization for Migration  activity in the liberated territories is inadmissible. This "Amateur talent activity" for the restoration of Kahriz monuments destroyed by Armenians will not give us what we need, on the contrary it will cause the monuments to disappear once and for all. The authorities must resolutely prevent such negative developments. Our Kahrizes must be transferred to the balance of a specific state organization, they must be restored and protected.
As can be seen, in the modern era of water shortages, there is a serious need for the efficient use of canals. If we have enough water, why shouldn't we use canals, which require very little money for rehabilitation and water consumption? We think we need to think about this question and find an answer to it in a very short time. At the same time, we will have a rich water supply during a period of drought, and we will have contributed to solving a number of problems related to fresh water.
President Ilham Aliyev said during a video conference on his appointment Zaur Mikayilov as chairman of the Azerbaijan Amelioration and Water Resources Open Joint-Stock Company, in April last year. "The potential of all our water resources, both in the liberated lands and in other parts of the country, must be carefully analyzed". Specific programs and proposals must be submitted to make maximum use of these water resources. Thus, there is a lot of work to be done in this area, both in the liberated lands and in other areas.
We believe that, in accordance with the instructions of the President, due to the efficient use of water resources adequate use of Kahriz water should also be considered when developing programs. When analyzing the potential of water resources, it should not be forgotten that the Kahrizes  are the most ecologically clean water sources.
We believe that, by appointment of President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev Relevant decisions will be made in connection with the tragic fate of our Kahrizes.