Kəhrizlərimiz bol və ucuz su mənbəyi, qiymətli tarixi abidələrdir
Su Yer üzündə canlı aləmin zəruri həyat mənbəyidir. Elə buna görə də tarixin bütün dövrlərində içməli suyun qıtlığı və kifayət qədər əlçatan olmaması ciddi problemlər yaradıb. Çağdaş dünyada isə şirin su mənbələrinin azalması, onun ehtiyatlarının tükənməsi bəşəriyyəti düşündürən ən ciddi məsələlərdən biridir. Qlobal istiləşmə, dünya əhalisinin yüksək artım tempi, ətraf mühitin çirkləndirilməsi və sudan səmərəsiz istifadə nəticəsində mövcud su ehtiyatlarının sürətlə tükənməsi bu problemi son illər daha da aktuallaşdırıb.
Yeraltı və yerüstü su ehtiyatları­na görə o qədər də zəngin olmayan Azərbaycanda sudan səmərəli istifadə edilməsi, onun mənbələrinin və ehti­yatlarının qorunması ölkəmiz üçün də önəmli məsələlərdən biridir.
Təsadüfi deyil ki, 2020-ci ilin iyul ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yanında su təsərrüfatının vəziyyətinə həsr olunmuş müşavirə keçirilib, bu sahədə görüləcək işlər təhlil edilib və qarşıya mühüm vəzifələr qoyulub. Dövlət başçısı həmin toplantıda su ehtiyatlarımızın qiymətləndirilməsində, onu artırmaq ehtimalının dəyərləndirilməsində və bü­tün digər işlərdə alimlərin mütləq iştirak etməsinin vacibliyini bildirib.
Ölkə rəhbərinin çağırışına cavab olaraq, biz alimlər də bu sahənin problemlərinin həlli ilə bağlı təkliflərimizi həm media, həm də müxtəlif dövlət orqanlarına müraciətlərimiz vasitəsilə təqdim etmişik. Suya kifayət qədər ehtiyacımız olduğu bir dövrdə zəngin şirin su ehtiyatlarına malik kəhrizlərdən yetərincə istifadə edilməməsi bu gün hər birimizi ciddi şəkildə düşündürməlidir. Dünyanın 40-dan çox ölkəsi öz su probleminin həllində kəhrizlərdən istifadə edir. Ekosistemlərə heç bir mənfi təsir göstərməyən bu içməli su mənbəyi quraq zonalarda ən etibarlı qaynaq hesab olunur.
Kəhrizlər Azərbaycanda suvarma-tikinti mədəniyyətinin qədim nümunələri kimi qiymətli sərvətdir. Kəhrizlərə xalq arasında abidə, yaxud bulaq-abidə kimi də ciddi əhəmiyyət verilir. Tərkibinə görə ən təmiz su kəhriz sularıdır. Yerin 300–400 metr dərinliyindən təzyiqlə çıxan subartezian quyularının suyu canlı deyil, amma kəhriz suları canlıdır. Şoran torpaqların yuyulmasında, ekoloji təmiz məhsul yetişdirmək üçün təmiz tərkibli sulardan istifadədə kəhriz suları əvəzsizdir.
Təəssüf ki, Azərbaycanda kəhriz sistemi hələ də lazımi səviyyədə tədqiq olunmayıb və onlardan səmərəli istifadə edilmir. Bu gün həmin kəhrizlərin öyrənilməsinə, sıradan çıxmaqda olan bəzi qədim kəhrizlərin bərpasına ciddi ehtiyac var. Bu, həm iqtisadi, həm də tarixi baxımdan böyük əhəmiyyətə malikdir. Qeyd edək ki, vaxtilə ölkəmizin ərazisində 1500-dən çox kəhriz olub. Bu çox önəmli rəqəmdir və bizim istifadədən kənarda qalan nə qədər şirin su mənbəyimizin olduğunu təsdiqləyir. 1938-ci ildə Azərbaycanda 885 kəhriz rəsmi olaraq dövlət qey­diyyatına alınıb və onlardan suvarma mənbəyi kimi istifadə olunub. Bu kəhrizlərin cəmi su sərfi saniyədə 13,5 kubmetr, il ərzindəki həcmi isə 420 milyon kubmetrdir. Bu gün həmin suyun cəmi 20–25 faizindən istifadə edilir.
Tarixi məlumatlara nəzər salsaq görərik ki, baş vermiş müharibələr nəticəsində kəhrizlər dağıdılıb, sonra yenidən bərpa olunaraq həyata qaytarı­lıb. 1970-ci illərdə Azərbaycan Melio­rasiya və Su Təsərrüfatı Nazirliyində kəhrizlər şöbəsi var idi. Lakin ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində baş vermiş böhran və müharibədən sonra bu sahə də diqqətdən kənarda qaldı.
2002-ci ilin avqust ayında Vayxır su anbarının tikintisi ilə əlaqədar Naxçıvan şəhərində keçirilən müşavirədə ümum­milli liderimiz Heydər Əliyev kəhrizlərin bərpasının, qorunmasının vacibliyini bildirib. Ulu öndərimizin tövsiyələrinə uyğun olaraq, 2004-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasında Kəhrizlər İdarəsi yaradılıb və bu günədək 300-dən çox kəhriz bərpa edilib. 2016-cı ildən başlayaraq, Azərbaycanın bir sıra rayonlarının ərazilərindəki kəhrizlər tədqiq edilib. Məlum olub ki, kəhriz sistemlərinin bir qismi torpaq islahatı vaxtı dağıntıya məruz qalıb, bir hissəsi isə müdrik və vətənpərvər adamların ayıq-sayıqlığı nəticəsində qorunaraq bu günə qədər gəlib çıxıb.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyəti və yenilməz ordu­muzun qəhrəmanlığı ilə işğaldan azad edilmiş, hazırda genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri aparılan ərazilərdə qədim və zəngin su ehtiyatı olan xeyli kəhriz var. Vaxtilə, yəni işğaldan öncə Ağdam rayonunda 98 kəhrizdən il ərzində 64,333 milyon kubmetr, Fü­zuli rayonunda 71 kəhrizdən 19,016 milyon kubmetr, Cəbrayıl rayonunda 111 kəhrizdən 34,658 milyon kub­metr, Qarabağın dağlıq hissəsində 52 kəhrizdən 4,225 milyon kubmetr kəhriz suyu əldə olunurdu. İndi bu kəhrizlərin bərpa edilməsi həmin bölgələrdə kənd təsərrüfatının inkişafına xeyli təkan verə bilər.
Azərbaycan ictimaiyyətini, xüsusilə biz ziyalıları narahat edən bir məsələni ayrıca qeyd etməyi lazım bilirəm. Bu gün müxtəlif ölkələrin ayırdığı qrant­lar hesabına kəhrizlər naşı adamlar tərəfindən bərpa adı altında kosmetik təmir edilir. Bəzi özfəaliyyət ustalarının bu abidələrə naşılıqla yanaşması onla­rın tarixiliyinin silinməsinə və məhvinə səbəb olur. Bu, bir vətəndaş və kəhriz tədqiqatçısı olan alim kimi məni daha çox narahat edir.
Bir sıra beynəlxalq təşkilatların Azərbaycan kəhrizlərinin bərpası istiqamətindəki fəaliyyəti 2000-ci illərin əvvəlinə gedib çıxır. 2000-ci ildən mənim məsləhətçiliyim ilə Naxçıvanda kəhrizlərin bərpası işlərinə başlayan Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı 2009–2010-cu illərdə muxtar respublikada 2 yeni kəhrizin qazılması layihəsini həyata keçirib. Bu qurumun maliyyə dəstəyi ilə “Kəhriz sistemləri” kitabı nəşr edilib. Bunlar hamısı yaxşı hal kimi qiymətləndirilməlidir. Lakin kəhrizlərin qazılması layihəsi elmi əsaslara söykənmədiyi üçün özünü doğrultma­yıb. Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı yerli mütəxəssislərdən istifadə etməli olduğu halda, kəhrizlərin bərpası üçün müəmmalı şəkildə xaricdən nümayəndə dəvət edib. Beləliklə, kəhrizlərimizi bərbad hala salan təşkilat Naxçıvan­da bu işlərin görülməsi layihələrindən kənarlaşdırılıb.
Sonrakı dövrdə təşkilat Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində kəhrizlərin bərpası layihələrini icra edib, bir sıra qədim abidələrimizin sıradan çıxmasına səbəb olan bərpa işləri aparıb. Açıq şəkildə bil­diririk ki, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının ictimaiyyətə təqdim etdiyi “Azərbaycanda 163 kəhriz bərpa edilib” məzmunlu məlumatı yanlışdır. Aparılan bərpa işində həm də elmi əsas yoxdur. Həmin kəhrizlərin bərpası zamanı bu sahədə elmi məlumatı olmayan şəxslərin na­şılığı səbəbindən kifayət qədər “şikəst” vəziyyətə salınmış kəhriz var.
Kəhriz tədqiqatında 30 illik təcrübəsi olan alim kimi narahatlıqla qeyd edirəm ki, Beynəlxalq Miq­rasiya Təşkilatının “peşəkar mütəxəssislər”inin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə fəaliyyəti yolverilməzdir. Bu “özfəaliyyət” ermənilər tərəfindən dağıdılmış kəhriz abidələrinin bərpası üçün bizə gərəkli nəsə verməyəcək, əksinə, o abidələrin birdəfəlik yoxa çıxmasına səbəb ola­caq. Səlahiyyətli qurumlar belə neqativ halların qarşısını qətiyyətlə almalıdır. Kəhrizlərimiz konkret bir dövlət orqa­nının balansına verilməli, onlar bərpa edilməli və qorunmalıdır. Bunu həm kəhrizlərin tarixi abidə statusu qa­zanması, həm də onlardan zəngin su mənbəyi kimi istifadə olunması pers­pektivi tələb edir.
Göründüyü kimi, su çatışmazlı­ğı olan müasir dövrdə kəhrizlərdən səmərəli istifadə edilməsinə ciddi ehtiyac yaranıb. Kifayət qədər su ehtiyatı olduğu halda, bərpasına və su sərfinə çox cüzi vəsait lazım olan kəhrizlərdən niyə istifadə etməməliyik? Fikrimizcə, bu sual ətrafında düşünməli və ona çox qısa zaman ərzində cavab tapmalıyıq. Bu zaman biz quraqlığın artdığı bir dövrdə zəngin su ehtiyatı əldə edəcək və şirin su ilə bağlı bir sıra problemlərimizin həllinə öz töhfəmizi vermiş olacağıq.
Prezident İlham Əliyev ötən ilin ap­rel ayında Zaur Mikayılovu Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədri təyin olunması ilə əlaqədar videoformatda qəbul edərkən demişdi: “Həm azad edilmiş torpaqlarda, həm də ölkəmizin digər yerlərində bizim bütün su ehtiyat­larımızın potensialı dəqiq təhlil olun­malıdır. Bu su ehtiyatlarından maksi­mum səmərə ilə istifadə etmək üçün konkret proqramlar və təkliflər təqdim edilməlidir. Beləliklə, bu sahədə həm azad edilmiş torpaqlarda, həm də digər ərazilərdə görüləcək işlər çoxdur. Əsas prinsip müasirlik, ekoloji təhlükəsizlik və maksimum səmərəlilik olmalıdır ki, Azərbaycan vətəndaşları, kənd təsərrüfatı ilə məşğul olan vətəndaşlar öz həyatlarında müsbət dəyişiklikləri görsünlər”.
Hesab edirik ki, dövlət başçısının tapşırığına uyğun olaraq, su ehtiyat­larından səmərəli istifadə olunması ilə əlaqədar proqramlar hazırlanarkən kəhriz sularından lazımi səviyyədə ya­rarlanmağa da ciddi diqqət yetirilməlidir. Əvvəldə də qeyd etdiyimiz kimi, kəhriz suları istifadə olunması daha tez və ucuz başa gələn ən yaxşı su ehtiyatla­rıdır. Su ehtiyatlarımızın potensialı təhlil olunarkən ekoloji cəhətdən ən təmiz su mənbələri olan kəhrizlər unudulmama­lıdır.
İnanırıq ki, ölkəmizin su təminatı məsələlərinə xüsusi diqqətlə yanaşan, tarixi abidələrimizin qorunub saxlanıl­masına, yaşadılaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasına xüsusi əhəmiyyət verən Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu vəzifələrin uğurla gerçəkləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər sırasında kəhrizlərimizin acınacaqlı taleyi də unudulmayacaq, bu önəmli məsələ ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul olunacaq.

Наши кяхризы —многоводные источники недорогой чистой воды и ценные исторические памятники.
Вода является важнейшим источником жизни для живого мира на Земле. Именно поэтому  нехватка и недостаточная обеспеченность питьевой водой во все периоды истории создавала серьезные проблемы. В современном мире истощение источников пресной воды и  уменьшение ее  ресурсов является одной из самых серьезных проблем, стоящих перед человечеством.Глобальное потепление, высокие темпы роста населения, загрязнение окружающей среды и быстрое истощение существующих водных ресурсов в результате неэффективного использования воды обострили эту проблему в последние годы.
Рациональные  использование воды в Азербайджане, который не так богат ресурсами подземных и поверхностных вод, охрана ее  источников и ресурсов является одним из важных вопросов для нашей страны.
Неслучайно в июле 2020 года при Президенте Азербайджанской Республики Ильхама  Алиева состоялось совещание о состоянии водных ресурсов, была проанализирована работа, которую предстоит проделать в этой сфере, и была поставлена ​​важная задача. Глава государства подчеркнул важность участия ученых в оценке наших водных ресурсов,  возможности их увеличения и  других  работах.
В ответ на призыв Презедента  мы, ученые,  внесли свои предложения по решению проблем в этой сфере, как через средства массовой информации, так и путем обращения в различные государственные органы. В то время, когда мы нуждаемся в достаточном количестве воды, неадекватное использование кяхризов  богаты запасами пресной воды сегодня должно серьезно беспокоить каждого из нас. Более 40 стран мира используют кяхризы  для решения своих водных проблем. Этот источник питьевой воды, не оказывающий негативного воздействия на экосистемы, считается самым надежным источником в засушливых районах.
Кяхризы являются ценным достоянием как древние образцы ирригационной и строительной культуры в Азербайджане. В народе Кяхриз  ценится как памятник или родник – памятник и имеет важнее значение. По своему составу кяхризная вода является  самой чистой. Вода субартезианских колодцев, выходящих напорно с глубины 300-400 метров  неживая, а вода кяхриза  живая. Кяхризская вода незаменима при промывке засоленных почв и использовании воды для выращивания экологически чистой продукции.
К сожалению, состояние  системы кяхризов  в Азербайджане до сих пор недостаточно  исследовано и она не используется эффективно. На сегодняшний день существует серьезная необходимость в изучении этих кяхризов  и восстановлении некоторых из них. Это имеет большое экономическое и историческое значение. Следует отметить, что в свое время в нашей стране был более 1500 кяхризов. Это очень значимая  цифра, подтверждающая, сколько источников пресной воды мы оставили неиспользованными. В 1938 году в Азербайджане было официально зарегистрировано 885 кяхризов, которые использовались как источник орошения. Суммарное водопотребление этих кяхризов  составляет 13,5 кубометров в секунду, а годовой объем – 420 миллионов кубометров. Сегодня используется только 20-25 процентов этой воды.
Если мы обратимся к  историческим  фактам, то увидим, что в результате имевших место войн кяхризы разрушались, а затем восстанавливались. В 1970-х годах в Министерстве мелиорации и водного хозяйства Азербайджана действовало  управление кяхризов. Однако после кризиса и войны в начале 1990-х годах  эта сфера осталась без внимания.
В августе 2002 г. в Нахычиване  наш общенациональный лидер Гейдар Алиев в  связи со строительством Вайхирского водохранилища , на совещании подчеркнул важность восстановления и защиты кяхризов . В соответствии с рекомендациями нашего общенационального лидера в 2004 году в Нахчыванской Автономной Республике было создано  Отделение кяхризов, и на сегодняшний день восстановлено более 300 кяхризов. Начиная с 2016 года, были изучены кахризы в ряде районов Азербайджана. Выяснилось, что часть кяхризных систем была уничтожена в ходе земельной реформы, а часть сохранилась до наших дней благодаря бдительности мудрых и патриотически настроенных людей.
Решимостью Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева и нашей непобедимой армии освобождены от оккупации наши земли, и теперь в районах, где ведутся широкомасштабные восстановительные работы,  много кяхризов  богатых запасами водны. Надо отметит, что до оккупации  из 98 кяхризов Агдамского района было получено 64,333 миллиона кубометров воды, из 71 канала Физулинского района – 19,016 миллиона кубометров, из 111 кяхризов Джебраильского района – 34,658 миллиона кубометров и в  горной части Карабаха из 52 кяхризов получено 4,225 миллиона кубометров кяхризной воды. Теперь восстановление этих кяхризов может дать значительный импульс развитию сельского хозяйства в этих районах.
Считаю необходимым осветить вопрос, волнующий азербайджанскую общественность, особенно нас, интеллигенцию. Сегодня за счет грантов разных стран под видом реставрации кяхризы ремонтируются неосведомленными людьми.Равнодушие некоторых мастеров-любителей к этим памятникам приводит к разрушению кяхризов  и уничтожению их истории. Это беспокоит меня больше как ученого, гражданина и исследователя кяхриза.
Деятельность некоторых  международных организаций по восстановлению азербайджанских кяхризов  относится  к началу 2000-х годов. С 2000 года Международная организация по миграции, начавшая по моему совету реабилитацию кяхризов в Нахчыване , в 2009-2010 годах реализовала  по созданию двух новых  кяхризов в Автономной Республике. При финансовой поддержке этой организации издана книга «Системы кяхризов». Все это следует считать благом. Однако проект викопать кяхризов не оправдал себя, поскольку не был основан на науке. В то время как Международная организация по миграции должна использовать местных специалистов, она таинственным образом пригласила иностранного представителя для восстановления кяхризов. Таким образом, организация, которая разрушила наши кяхризы, была исключена из проектов, которые должны были осуществляться в Нахчыване.
В последующий период организация реализовала проекты по восстановлению кяхризов  в различных районах Азербайджана, а также провела реставрационные работы, приведшие к разрушению ряда древних памятников. Мы открыто заявляем, что информация, представленная общественности Международной организацией по миграции «В Азербайджане восстановлено 163 кяхриза», не соответствует действительности. Нет и научной базы для реставрационных работ.  При восстановлении этих  кяхризов, часть их   была  сильно повреждена  из-за невежества людей, не имевших научных знаний в этой сфере.
Как ученый с 30-летним стажем исследования кяхризов  с беспокойством отмечаю неприемлемость деятельности «профессионалов» Международной организации по миграции на освобожденных территориях. Эта «самодеятельность» не даст нам того, что нужно для восстановления разрушенных армянами памятников Кяхриза, наоборот, приведет к единовременному исчезновению этих памятников. Для этого необходимо как присвоение кяхризам статус  исторических памятников, так и перспектива использования их как богатого источника воды.
Как видно, в современную эпоху дефицита воды возникает серьезная потребность в эффективном использовании кяхризов.  Если у нас достаточно воды, то почему бы нам не использовать капризы, которые требуют очень мало денег для восстановления и использования воды? На наш взгляд, над этим вопросом нужно подумать и найти ответ на него в очень короткие сроки. В то же время у нас будет богатый запас воды в период засухи, и мы сможем внести свой вклад в решение ряда проблем, связанных с пресной водой.
В апреле прошлого года Президент Ольхам Алиев в видеоформате принял Заура Микаилова в связи с его назначением на должность председателя Открытого акционерного общества «Азербайджанская мелиорация и водные ресурсы» и сказал: «Потенциал всех наших водных ресурсов, как на освобожденных землях, так и в других частях страны, должен быть тщательно проанализирован. Для максимального использования этих водных ресурсов должны быть представлены конкретные программы и предложения. Таким образом, предстоит большая работа в этой сфере, как на освобожденных землях, так и в других территориях. Главным принципом должна быть современность, экологическая безопасность и максимальная эффективность, чтобы граждане Азербайджана,  занимающиеся сельским хозяйством, увидели положительные изменения в своей жизни».
Считаем, что в соответствии с поручением Президента следует уделить серьезное внимание вопросам целевого использования кяхризов воды при разработке программ рационального использования водных ресурсов. Как отмечалось раньше, использование кяхризов является одним из лучших водных ресурсов, которые можно использовать быстрее и дешевле. Анализируя потенциал наших водных ресурсов, нельзя забывать о кяхризах, которые являются наиболее экологически чистыми источниками воды.
Мы верим, что  трагическая судьба наших кяхризов,не будет забыта среди мер, предпринятых для успешного выполнения задач, поставленных Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, уделяющим  особое внимание вопросам водоснабжения нашей страны, сохранения наших исторических памятников и передавая их будущим поколениям, по этому важному вопросу  соответствующие решения будут приняты  соответствующие решения.