“Üzvi gübrələr”, “Torpaqların rekultivasiyası” və “Torpaqların biologiyası” laboratoriyaları 2023-cü il üzrə yekun hesabatınlarını təqdim ediblər
• 2023-12-01
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda ilk olaraq  İnstitutun “Üzvi gübrələr” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Sevda Talıbova 2023-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Müxtəlif aqrosenozlarda üzvi gübrələrin torpaqda çevrilməsinin xüsusiyyətləri və aqroekoloji əhəmiyyəti” mövzusuna 10 işin daxil olduğunu qeyd edib.
“Torpaqların rekultivasiyası”   laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.f.d. Fərhad Sadıqov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və Torpaq biologiyası laboratoriyası ilə kompleks iş olan “Texnogen pozulmuş torpaqların kompleks tədqiqi,biorekultivasiya və aqrokimyəvi üsullarla bərpası ”(Abşeron - Qala, Bibiheybət qəsəbəsi)  mövzusuna 5 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Daha sonra “Torpaqların biologiyası”laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.ü.f.d. Pirverdi Səmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib “Lənkəran vilayətinin rütubətli və yarımrütubətli subtropik torpaqlarının təbii və mədəniləşən senozlarında bioloji xassələrin müqayisəli tədqiqi” mövzusuna 7 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Sonda hər üç laboratoriyanın 2023-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

Лаборатории «Органические удобрения», «Рекультивация почв» и «Проблемы современного орошения» представили итоговые отчеты за 2023 год.
• 2023-12-01
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. На заседании сначала был выслушан итоговый отчет лаборатории «Органические удобрения» за 2023 год. Заведующая лабораторией «Органические удобрения» института д.ф.а.н.Севда Талибова представила итоговый отчет за 2023 год.Она доложила  о научно-исследовательских работах, проведенных в лаборатории в отчетном году по тематическому плану. С.Талыбова отметила, что  в тему «Особенности удобрения почвы в разных агроценозах и агроэкологическое значение» включены 10 работ.
Лаборатория «Рекультивации почв» представила итоговый отчет за 2023 год. Заведующий лабораторией д.ф.а.н. Фархад Садыгов представил информацию о проведенных научных исследованиях и  отметил, что 5 работ вошли в комплексную работу с лабораторией «Биологии почв» в тему «Комплексное изучение техногенных нарушенных почв, биорекультивация и агрохимическая реабилитация» (Апшерон-Гала, поселок Бибиэйбат).
Затем лаборатория «Биологии почв» представила итоговый отчет за 2023 год. Заведующий лабораторией – д.ф.а.н. Пирверди Самедов представил информацию о проведенных научно-исследовательских работах.Он отметил, что в тему «Сравнительное изучение биологических свойств в природных и культурных ценозах влажных и полувлажных субтропических почв Ленкоранского района» включены 7 работ.
Итоговый отчет  был широко обсужден  членами ученого Совета, были даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет всех трех лабораторий за 2023 год был поставлен на голосование и принят единогласно.