“Üzvi gübrələr”, “Torpaqların rekultivasiyası” və “Torpaqların biologiyası” laboratoriyaları 2023-cü il üzrə yekun hesabatınlarını təqdim ediblər
• 2023-12-01
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda ilk olaraq  İnstitutun “Üzvi gübrələr” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Sevda Talıbova 2023-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Müxtəlif aqrosenozlarda üzvi gübrələrin torpaqda çevrilməsinin xüsusiyyətləri və aqroekoloji əhəmiyyəti” mövzusuna 10 işin daxil olduğunu qeyd edib.
“Torpaqların rekultivasiyası”   laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.f.d. Fərhad Sadıqov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və Torpaq biologiyası laboratoriyası ilə kompleks iş olan “Texnogen pozulmuş torpaqların kompleks tədqiqi,biorekultivasiya və aqrokimyəvi üsullarla bərpası ”(Abşeron - Qala, Bibiheybət qəsəbəsi)  mövzusuna 5 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Daha sonra “Torpaqların biologiyası”laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.ü.f.d. Pirverdi Səmədov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib “Lənkəran vilayətinin rütubətli və yarımrütubətli subtropik torpaqlarının təbii və mədəniləşən senozlarında bioloji xassələrin müqayisəli tədqiqi” mövzusuna 7 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Sonda hər üç laboratoriyanın 2023-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

The "Organic fertilizers", "Soil reclamation" and "Soil biology" laboratories presented their final reports for 2023.
• 2023-12-01
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. At the meeting, head of the laboratory "Organic Fertilizers" laboratory - Sevda Talibova  presented the final report for 2023 first. He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and he noted that, 10 works were included in the topic "Characteristics and agro-ecological importance of the transformation of organic fertilizers in the soil in different agrocenoses".
The "Land reclamation" laboratory presented its final report for 2023. Head of the laboratory - Farhad Sadigov gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and he noted that, 5 works were included in the complex work with the laboratory of soil biology "Complex study of man-made damaged soils, biorecultivation and restoration by agrochemical methods" (Absheron - Gala, Bibiheybat settlement).
Then, the "Biology of Soils" laboratory presented its final report for 2023. The director of the laboratory - Pirverdi Samadov, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year. He noted that, the topic "Comparative study of biological properties in natural and cultivated senoses of humid and semi-humid subtropical soils of Lankaran province" included 7 works.
The presented final reports were widely discussed by the council members and questions were answered. At the end, the annual report of all three laboratories for 2023 was voted and accepted.