Azərbaycanın kəhriz irsi qorunur: ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu ilə Mədəniyyət Nazirliyi əməkdaşlığı genişləndirir
• 2025-10-08
Bu gün Azərbaycan Respublikası Elmlər Akademiyası (AR ETN) Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev ilə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəhbəri Səbinə Hacıyeva arasında görüş keçirilib.
Görüşdə ölkəmizdəki kəhriz abidələrinin tarixi, elmi və mədəni əhəmiyyəti müzakirə olunub. Mədəniyyət Nazirliyinin müraciətin cavab olaraq , professor Əlövsət Quliyev görüşdə qeyd edib ki Füzuli rayonunda İnstitutun aparıcı alimləri kəhriz irs abidələri ilə tanış olmuş, mütəxəssis baxışı keçirilmiş, su nümunələri götürülmüş və abidələrin dağılma səbəbləri araşdırılmışdır. Füzuli qədim insan məskunlaşması və böyük sivilizasiya mərkəzi kimi önəmli ərazi sayılır, burada yerləşən tarixi-memarlıq abidələri gələcək tədqiqatlar üçün əsaslı istinad mənbəyi olacaq. Bölgədəki bulaqların debiti və yeraltı su ehtiyatları qədim kəhriz mədəniyyətinin zənginliyini göstərir. Lakin erməni işğalı, uzunmüddətli baxımsızlıq, partlayışlar və ağır texnika təsiri nəticəsində bir çox kəhriz tunelləri zədələnmiş və abidələr dağıdılmışdır.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev qeyd edib ki, onun 1970-ci illərdən başlayan sistemli tədqiqatları sayəsində Naxçıvan Muxtar Respublikasında kəhriz abidələri ətraflı öyrənilmiş, onların memarlıq və hidrotexniki xüsusiyyətləri sənədləşdirilmişdir. Professorun uzun illər davam edən monitorinqləri sayəsində yalnız Naxçıvanda deyil, həm də işğaldan azad olunmuş Qarabağ ərazilərində kəhrizlərin mövcud vəziyyəti müəyyənləşdirilmiş, onların qorunması və gələcək bərpası üçün ilkin elmi əsaslar hazırlanmışdır.
Qeyd edək ki, son günlərdə Nazirliyin nümayəndəsi Seyran Quliyev İnstitutda olub, müzakirələr aparılıb və professor Ə. Quliyev tərəfindən müəllifi olduğu “Azərbaycan kəhrizləri” və “Naxçıvan kəhrizləri” kitabları Nazirliyə təqdim edilib. Gələcəkdə bu sahədə çalışan mütəxəssislərlə müştərək fəaliyyət göstərmək üçün hər zaman hazır olduqları bildirilib.

Azerbaijan's Kahriz heritage is being preserved: The Ministry of Science and Education is expanding cooperation with the Institute of Soil Science and Agrochemistry and the Ministry of Culture.
• 2025-10-08
Today, a meeting was held between Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan (Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan), Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev and Head of the State Service for the Protection, Development and Restoration of Cultural Heritage under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan - Sabina Hajiyeva.
The meeting discussed the historical, scientific and cultural significance of Kahriz monuments in our country. In response to the appeal of the Ministry of Culture, Professor Alovsat Guliyev noted at the meeting that, leading scientists of the Institute in the Fuzuli region have familiarized themselves with the Kahriz heritage monuments, conducted an expert inspection, taken water samples, and investigated the causes of the collapse of the monuments. Fuzuli is considered an important area as an ancient human settlement and a center of great civilization, and the historical and architectural monuments located here will be a fundamental source of reference for future research. The flow of springs and underground water resources in the region indicate the richness of the ancient Kahriz culture. However, as a result of the Armenian occupation, long-term neglect, explosions, and the impact of heavy equipment, many Kahriz tunnels were damaged and monuments were destroyed.
Corresponding member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev noted that, thanks to his systematic research starting in the 1970s, the Kahriz monuments in the Nakhchivan Autonomous Republic have been studied in detail, and their architectural and hydrotechnical features have been documented. Thanks to the professor's many years of monitoring, the current status of the kahriz has been determined not only in Nakhchivan, but also in the liberated territories of Karabakh, and the initial scientific basis for their protection and future restoration has been prepared.
It should be noted that, in recent days, the representative of the Ministry, Seyran Guliyev, visited the Institute, discussions were held, and the books "Azerbaijani Kahrizleri" and "Nakhchivan Kahrizleri", authored by Professor A. Guliyev, were presented to the Ministry.
They stated that, they are always ready to work together with specialists working in this field in the future.