Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Qarabağ səfər çərçivəsində görülmüş işlər müzakirə olunub
Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda elmlər doktorları, professorlar və laboratoriya müdirlərinin iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib. Tədbirdə institut əməkdaşlarının iştirakı ilə Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə — Qarabağ bölgəsinə təşkil edilən elmi-praktiki səfər çərçivəsində görülmüş işlər müzakirə olunub.
Bu il 80 illik yubileyini qeyd edən Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu böyük və zəngin elmi ənənələrə malikdir. Qarabağa “I Qayıdış” proqramına əsaslanaraq institutun əməkdaşları silsilə şəkildə elmi-praktiki və çöl tədqiqat işləri aparıblar.Bunları qeyd edən İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev çıxışında alimlərin Qarabağda həyata keçirdiyi tədqiqatların əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib. O, institutun beynəlxalq elmi jurnallarda, xüsusilə Scopus bazasında indeksləşən məqalələrinin sayının artırılmasının vacibliyini vurğulayaraq, bunun institutun elmi nüfuzunun möhkəmləndirilməsi və qlobal elmi məkanla inteqrasiyası baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Professor həmçinin institutun elmlər doktoru, akademik Məhərrəm Babayevin torpaq tədqiqatları sahəsində çoxillik fəaliyyəti və gənc alimlərin yetişdirilməsindəki xidmətlərini xüsusi qeyd edib.
Dəyirmi masada çıxış edən a.e.d,professor Vilayət Həsənov institutun keçmiş və müasir dövrdə apardığı torpaq tədqiqatları barədə məlumat verərək, Azərbaycanın torpaq ehtiyatlarının öyrənilməsində,torpaqlarımızın yaxşılaşdırılması üçün institutun  hər zaman mühim töhvələr verdiyini  vurğulayıb.
A.e.d. Mustafa Mustafayev isə torpaqların müasir dövrdə çirklənməsi, ekoloji problemlərin yarnmasından  və gələcəkdə torpaq deqradasiyasının güclənəcəyini qeyd etmişdir.Bu problemlərin qarşısının alınması istiqamətində görülməsi vacib olan tədbirlərdən danışıb.
İnstitutun icraçı direktoru, b.f. d Gülçöhrə Hüseynova çıxışında bildirib ki, qurumun elmi fəaliyyəti çox zəngindir. Onun sözlərinə görə, institutun nəzdində fəaliyyət göstərən “Torpaq Muzeyi” bu baxımdan xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Son on il ərzində muzeyin daha yüksək səviyyədə təkmilləşdirilmişdir. İcraçı direktor əlavə edib ki, AMEA-nın 80 illik yubileyi ərəfəsində oktyabr-noyabr ayları “Açıq qapı” muzey günləri elan olunub. Bu günlərdə şagirdlər, tələbələr və gənc tədqiqatçılar muzeylə yaxından tanış ola, Azərbaycanın torpaq nümunələrini və monolitlərini canlı şəkildə görə biləcəklər.
Tədbirin sonunda vurğulayıb ki, torpaq həyatın əsasını təşkil edir:“Hər şey torpaqdan başlayır və torpağa dönür. Buna görə də torpaqları qorumaq, onları gələcək nəsillərə sağlam şəkildə ötürmək hər birimizin borcudur.”

В Институте почвоведения и агрохимии обсудили работу, проделанную в рамках поездки Карабаха
Сегодня в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР  был проведен круглый стол с участием докторов наук, профессоров и заведующих лабораторий. Мероприятие прошло в рамках научно-практической поездки, организованной сотрудниками института на освобожденные территории Азербайджана – в Карабахский регион.
Институт почвоведения и агрохимии, отмечающий в этом году свое 80-летие, имеет большие и богатые научные традиции. В рамках программы «Первое возвращение» в Карабах, сотрудники института провели  научно-практических и полевых исследований. Отметив это, генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев в своем выступлении высоко оценил важность исследований, проводимых учеными в Карабахе. Он подчеркнул важность увеличения числа статей, индексируемых институтом в международных научных журналах, особенно в базе данных Scopus, и отметил, что это имеет большое значение для укрепления научной репутации института и интеграции в мировое научное пространство. Профессор также особо отметил многолетнюю деятельность доктора наука, академика Магеррама Бабаева в сфере почвенных исследований и его заслуги в подготовке молодых учёных.
Выступая за круглым столом, д.а.н., проф., Вилаят Гасанов рассказал о почвенных исследованиях, проводимых институтом в прошлом и настоящем, и подчеркнул, что институт всегда вносил важный вклад в изучение почвенных ресурсов Азербайджана и улучшение состояния наших почв.
Д.а.н. Мустафа Мустафаев отметил загрязнение почв в современную эпоху, возникновение экологических проблем и усиление деградации почв в будущем. Он рассказал о мерах, которые необходимо предпринять для предотвращения этих проблем.
Исполнительный директор института, д.ф.б.н.Гюльчохра Гусейнова, в своем выступлении отметила, что научная деятельность учреждения очень богата. По его словам, действующий при институте «Музей почвы» является значимым шагом в этом направлении. За последние десять лет музей поднялся на более высокий уровень. Исполнительный директор отметил, что в годовщине 80-летия НАНА в октябре и ноябре объявлены дни открытых дверей музеев.В эти дни школьники, студенты и молодые исследователи смогут близко познакомиться с музеем и смогут  увидеть на яву образцы азербайджанской почвы и монолиты.
В завершение мероприятия он подчеркнул, что почва — основа жизни: «Всё начинается с почвы и возвращается в почву. Поэтому долг каждого из нас — беречь почву и передавать её будущим поколениям здоровым образом.