AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda doktorant və dissertantların attestasiyası keçirilib
• 2025-11-14
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 2025-ci ildə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinə dair doktorant və dissertantların attestasiyası keçirilib.
Attestasiya Komissiyasının üzvləri elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə təhsil alan doktorant və dissertantların dissertasiya işlərinin gedişi ilə tanış olublar. Müraciət edən doktorant və dissertantlar cari ildə yerinə yetirdikləri elmi-tədqiqat işləri barədə geniş hesabatla çıxış ediblər.
İclasda Attestasiya Komissiyası üzvləri təklif və tövsiyələri səsləndiriblər, Fərdi iş planlarında nəzərdə tutulan vəzifələri tam həcmdə icra etmiş 13 doktorant və dissertantın növbəti ildə təhsillərini davam etdirmələri haqqında qərar qəbul olunub.

• Friday, January 2, 2026
Attestation of doctoral and dissertation students was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2025-11-14
Attestation of doctoral and dissertation students on the results of scientific research conducted in 2025 was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
Members of the Attestation Commission were acquainted with the progress of the dissertation work of doctoral students and dissertation candidates studying for the Doctor of Science and Doctor of Philosophy degrees. The doctoral and dissertation students who applied presented extensive reports on the scientific research they had carried out this year.
Members of the Attestation Commission voiced suggestions and recommendations, and a decision was made to allow 13 doctoral and dissertation students who had fully completed the tasks stipulated in their individual work plans to continue their education in the next year, at the meeting.