• Bazar ertəsi, Noyabr 24, 2025
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda YAP-ın yaradılmasının 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
• 2022-11-04
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda YAP-ın yaradılmasının  30-cu ildönümünə həsr olunmuş “30 illik xalq-iqtidar birliyinin 44 günlük zəfəri” mövzusunda  tədbir keçirilib. Tədbirdən öncə İnstitutda ulu öndər Heydər Əliyevin şəkillərindən ibarət stendin önünə gül dəstələri düzərək, ümumilli liderin əziz xatirəsi yad edilib.
Tədbirin əvvəlində ulu öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev açıb. Alim ümummilli lider Heydər Əliyevin ideyaları, uzaqgörənliyi və qətiyyəti nəticəsində yaradılan YAP-ın 30 illik zəngin tarixi və şərəfli inkişaf yolundan  bəhs edib. Ə.Quliyev ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursunu Azərbaycan Partiyasının Sədri, Prezident İlham Əliyevin müasir dövrümüzün tələbləri əsasında  uğurla davam etdirdiyini qeyd edib.
Daha sonra aprel döyüşlərinin iştirakçısı polkovnik leytenant Eldəniz Sadıqov çıxış edərək  Vətən müharibəsi dövründə  dövlətin və ordunun gücünü, xalqın birliyini, həmrəyliyini, vətənpərvərliyini bir daha nümayiş etdirdiyini vurğulayıb.
İnstitutun YAP ərazi təşkilatının sədri a.e.ü.f.d. Zaman Məmmədov çıxış edərək Azərbaycanın maraqlarının etibarlı və qətiyyətli müdafiəçisinə çevrilən Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranma tarixindən, həmin dövrdəki siyasi proseslərdən bəhs edib.
Tədbirdə çıxış edən İnsitututun  Həmkarlar Təşkilatının sədri a.e.d. Məmməd Məmmədov dahi lider Heydər Əliyev ideyalarının  bu gün  ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb. Sonda İnstitutun YAP ərazi təşkilatının sədr müavini Fərid Mustafayev  qeyd edib ki, Yeni Azərbaycan Partiyasının tarixi Azərbaycan dövlətinin inkişaf salnaməsidir.

The event dedicated to the 30th anniversary of the founding of the New Azerbaijan Party was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry.
• 2022-11-04
The event dedicated to the 30th anniversary of the founding of the New Azerbaijan Party was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry on the theme "44-day victory of the 30-year people-power union". Before the event, flowers were arranged in front of the stand with pictures of the great leader Heydar Aliyev in the Institute, and the dear memory of the national leader was commemorated.
At the beginning of the event, the dear memory of the great leader Heydar Aliyev and our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence. The event was opened by the director general of the Institute, corresponding member of ANAS, Alovsat Guliyev. The scientist talked about the 30-year rich history and honorable development path of the New Azerbaijan Party, which was created as a result of the ideas, foresight and determination of national leader Heydar Aliyev. Alovsat Guliyev noted that, the Chairman of the Azerbaijan Party, President Ilham Aliyev successfully continues the political course of national leader Heydar Aliyev based on the requirements of our modern era.
Later, Lieutenant Colonel Eldeniz Sadigov, a participant in the April battles, made a speech and emphasized that, during the Patriotic War, the power of the state and the army, the unity of the people, solidarity, and patriotism were demonstrated once again.
Chairman of the Institute's New Azerbaijan Party regional organization Zaman Mammadov made a speech and talked about the history of the New Azerbaijan Party, which became a reliable and determined defender of Azerbaijan's interests, and the political processes at that time.
Speaking at the event, the Chairman of the Trade Union Organization of the Institute, Mammad Mammadov emphasized that, the ideas of the genius leader Heydar Aliyev were successfully continued today by the President of the country Mr. Ilham Aliyev.
In the end, Farid Mustafayev, deputy chairman of the New Azerbaijan Party regional organization of the Institute, noted that, the history of the New Azerbaijan Party is the history of the development of the Azerbaijan state.