AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların doktorluq (minimum) imtahanları keçirilib
• 2023-06-21
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda yay  imtahan sessiyasında fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorant və dissertantların doktorluq (minimum) imtahanları keçirilib. 21 iyun  “Kənd təsərrüfatının əsasları”  ixtisası üzrə keçirilən fərq imtahanında 2 dissertant iştirak edib. Dissertantlar Aygün  Kərimova və Tariyel Cəfərov komissiyanın təqdim etdiyi nəticələrə görə imtahandan 4 və 5   qiymətlər alıblar.

The doctoral (minimum) examinations of doctoral students and dissertations were held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2023-06-21
The doctoral (minimum) examinations of doctoral students and dissertations were held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. On June 21, 2 dissertation students participated in the distinction exam held on the specialty "Fundamentals of Agriculture". The students Aygün Karimova and Tariyel Jafarov received grades 4 and 5 in the exam according to the results presented by the commission.