Azərbaycan alimi özbək həmkarlarına məruzə oxuyub
Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyi Torpaqşünaslıq  və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev   Özbəkistana səfəri çərçivəsində Daşkənddəki “İrriqasiya, Meliorasiya və Kənd Təsərrüfatının  Mexanikləşdirilməsi”  İnstitutunda olub, qurumun rəhbəri ilə görüşüb. Görüşdə institutun rəhbərliyi və eimi işçiləri iştirak edib.
Sonra Əlövsət Quliyev elmi heyət qarşısında çıxış edib, əməkdaşların müxtəlif suallarına cavab verib, Özbəkistanda və Azərbaycanda torpaqların şoranlaşması, su mənbələrindən səmərəli istifadə, su itkisinin qarşısının alınması, ta qədimdən fəaliyyət göstərən kəhrizlərin dirçəldilməsi və bu istiqamətdə digər problemlərə toxunub, birgə fikir mübadiləsi aparılıb.
Professor öz məruzəsində bildirib ki, sudan səmərəli istifadə, su itkisinin qarşısının alınması Azərbaycan Prezidentinin diqqət mərkəzindədir. Prezident­ İlham Əliyev bu sahədəki problemlərdən danışarkən bildirib ki, biz köhnə metodlarla işləyə bilmərik. Dövlət başçısı deyib:”Mənə verilən məlumata görə, bəzi yerlərdə su  itkisi 50-60 faizə çatır. Onu da bilməliyik ki, bizim su ehtiyatlarımız o qədər də geniş deyil və əsas su mənbələrimiz sərhədlərimizin kənarında formalaşır. Ona görə hər damcı su bizim üçün önəmlidir”.
Ə. Quliyev deyib ki, bu sahədə türkdilli ölkələrin mütəxəssislərinin birgə fəaliyyəti bizim üçün çox faydalı olar. Əsas hədəfimiz bir olmalıdır. Türk xalqları ta qədimdən sudan səmərəli istifadə etmək mədəniyyətinə malikdirlər. Uzun zaman ərzində türklər yaşadıqları ərazilərdə kifayət qədər kəhriz, ovdan, sərdabə, ərzaq saxlacı, qırxpillə, etibarlı və təmiz suyu olan su quyuları inşa etmişlər. Onlar quraq iqlim zonalarında ən etibarlı su mənbəyi kimi bu gün də öz əhəmiyyətini saxlamaqdadır.
Ə.Quliyev qeyd edib ki, hazırda UNESCO-nun "Qədim hidravlik sistemlər- qanat (kəhrizlər) üzrə dövlətlərarası idarə heyətinin” üzvü kimi  Azərbaycan və Orta Asiya üzrə fəaliyyət göstərirəm. Bütün bunları sadalamaqla bildirmək istəyirəm ki, türkdilli ölkələrdəki su problemləri ilə tanışam. İştirak etdiyim konfranslar və aparılan tədqiqatlardan sonra belə nəticəyə gəldim ki, bu problemləri türkdilli ölkələrin birgə səyi ilə həll etmək mümkündür.
Professor vurğulayıb ki, vaxtı ilə Türkmənistanda 200,  Qazaxıstanda 235, Özbəkistanda 365 kəhrizin olduğu təsdiq edilmişdir. Bu kəhrizlər üzərində çoxlu qırxpillə, ərzaq saxlacı (soyuducu), ovdan  və sərdabə olmuşdur. Təəssüflər olsun ki, bu gün onların çoxu dağılmaq üzrədir.
Ə.Quliyev deyib: “Əgər iqlim dəyişməsi mütamadi olaraq kəskinləşərsə onda quraqlığın ilkin fəsadları ilk öncə Naxçıvanda, Orta Asiya ərazisində-Apal gölü ətrafında müşahidə olunacaq. Fikrimcə, su ehtiyatlarından səmərəli istifadə etmək üçün ilk öncə su mənbələrinin (yeraltı və yerüstü suların), kəhrizlərin, sərdabələrin mövcud vəziyyətinin qiymətləndirilməsi üçün  monitorinqlərin aparılması və yekun qiymətləndirilməsi aparıldıqdan sonra su ehtiyyatlarından səmərəli və qənaətlə  istifadə edilməsi məsələsi gündəmə gələrək öz həllini gözləyəcək”.

Азербайджанский учёный выступил с докладом перед узбекскими коллегами
Директор Института почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджана, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев в рамках своего визита в Узбекистан посетил Институт «Ирригация, мелиорация и механизация сельского хозяйства» в Ташкенте и встретился с руководителем учреждения. На встрече присутствовали руководство и административный состав института.
Затем Аловсат Гулиев выступил перед научным коллективом, ответил на различные вопросы сотрудников, коснулся вопросов засоления почв в Узбекистане и Азербайджане, эффективного использования водных источников, предотвращения потерь воды, были затронуты вопросы возрождения древнего кахриза и другие проблемы в этом направлении, состоялся обмен общими мнениями.
В своем докладе профессор отметил, что эффективное использование воды и предотвращение  ее потери  – в центре внимания президента Азербайджана. Говоря о проблемах в этой сфере, Президент Ильхам Алиев сказал, что мы не можем работать старыми методами. Глава государства сказал: " По предоставленной мне информации, потери воды в некоторых местах достигают 50-60 процентов. Мы также должны осознавать, что наши водные ресурсы не столь обширны и основные источники воды формируются  за пределами наших границ. Поэтому для нас важна каждая капля воды».
А. Гулиев заявил, что совместная деятельность экспертов тюркоязычных стран в этой области будет для нас очень полезной. Наша главная цель должна быть одна. У тюркских народов с древних времен существует культура эффективного использования воды. С давних времен турки построили в местах своего проживания достаточное количество колодцев с надежной и чистой водой. За долгие годы турки в районах своего проживания построили достаточное количество кахризов, овданов, склепов, продовольственных складов, кыркпилле,  водяные скважины с надежной и чистой водой . Они сохраняют свое значение как наиболее надежный источник воды в засушливых климатических зонах. А.Гулиев отметил, что в настоящее время я веду активную деятельность в Азербайджане и Средней Азии в качестве члена межгосударственного совета директоров ЮНЕСКО «Древние гидросистемы –ганатам (кахризам)». Перечисляя все это, я хочу сказать, что знаком с водными проблемами в тюркоязычных странах. После конференций,  который  я участвовал, и проведенных исследований я пришел к выводу, что эти проблемы можно решить совместными усилиями тюркоязычных стран.
Профессор подчеркнул, что в Туркменистане подтверждено- 200 , в Казахстане -235, а в Узбекистане  365 кахризов. На этих кахризах было много кырхпилла, склада продуктов (холодильника), овдан и склепов. К сожалению, многие из них сегодня вот-вот рухнут.
А.Гулиев сказал: "Если изменение климата будет постоянно ухудшаться, то первоначальные последствия засухи будут наблюдаться сначала в Нахчыване, в Средней Азии – вокруг  озера  Апал. На мой взгляд, для эффективного использования водных ресурсов, прежде всего, после проведения мониторинга и итоговой оценки текущего состояния водных источников (подземных и поверхностных вод), колодцев и склепов встанет и будет ждать своего решения вопрос эффективного и экономного использования водных ресурсов.