Azərbaycan alimi özbək həmkarlarına məruzə oxuyub
Azərbaycan Elm və Təhsil Nazirliyi Torpaqşünaslıq  və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev   Özbəkistana səfəri çərçivəsində Daşkənddəki “İrriqasiya, Meliorasiya və Kənd Təsərrüfatının  Mexanikləşdirilməsi”  İnstitutunda olub, qurumun rəhbəri ilə görüşüb. Görüşdə institutun rəhbərliyi və eimi işçiləri iştirak edib.
Sonra Əlövsət Quliyev elmi heyət qarşısında çıxış edib, əməkdaşların müxtəlif suallarına cavab verib, Özbəkistanda və Azərbaycanda torpaqların şoranlaşması, su mənbələrindən səmərəli istifadə, su itkisinin qarşısının alınması, ta qədimdən fəaliyyət göstərən kəhrizlərin dirçəldilməsi və bu istiqamətdə digər problemlərə toxunub, birgə fikir mübadiləsi aparılıb.
Professor öz məruzəsində bildirib ki, sudan səmərəli istifadə, su itkisinin qarşısının alınması Azərbaycan Prezidentinin diqqət mərkəzindədir. Prezident­ İlham Əliyev bu sahədəki problemlərdən danışarkən bildirib ki, biz köhnə metodlarla işləyə bilmərik. Dövlət başçısı deyib:”Mənə verilən məlumata görə, bəzi yerlərdə su  itkisi 50-60 faizə çatır. Onu da bilməliyik ki, bizim su ehtiyatlarımız o qədər də geniş deyil və əsas su mənbələrimiz sərhədlərimizin kənarında formalaşır. Ona görə hər damcı su bizim üçün önəmlidir”.
Ə. Quliyev deyib ki, bu sahədə türkdilli ölkələrin mütəxəssislərinin birgə fəaliyyəti bizim üçün çox faydalı olar. Əsas hədəfimiz bir olmalıdır. Türk xalqları ta qədimdən sudan səmərəli istifadə etmək mədəniyyətinə malikdirlər. Uzun zaman ərzində türklər yaşadıqları ərazilərdə kifayət qədər kəhriz, ovdan, sərdabə, ərzaq saxlacı, qırxpillə, etibarlı və təmiz suyu olan su quyuları inşa etmişlər. Onlar quraq iqlim zonalarında ən etibarlı su mənbəyi kimi bu gün də öz əhəmiyyətini saxlamaqdadır.
Ə.Quliyev qeyd edib ki, hazırda UNESCO-nun "Qədim hidravlik sistemlər- qanat (kəhrizlər) üzrə dövlətlərarası idarə heyətinin” üzvü kimi  Azərbaycan və Orta Asiya üzrə fəaliyyət göstərirəm. Bütün bunları sadalamaqla bildirmək istəyirəm ki, türkdilli ölkələrdəki su problemləri ilə tanışam. İştirak etdiyim konfranslar və aparılan tədqiqatlardan sonra belə nəticəyə gəldim ki, bu problemləri türkdilli ölkələrin birgə səyi ilə həll etmək mümkündür.
Professor vurğulayıb ki, vaxtı ilə Türkmənistanda 200,  Qazaxıstanda 235, Özbəkistanda 365 kəhrizin olduğu təsdiq edilmişdir. Bu kəhrizlər üzərində çoxlu qırxpillə, ərzaq saxlacı (soyuducu), ovdan  və sərdabə olmuşdur. Təəssüflər olsun ki, bu gün onların çoxu dağılmaq üzrədir.
Ə.Quliyev deyib: “Əgər iqlim dəyişməsi mütamadi olaraq kəskinləşərsə onda quraqlığın ilkin fəsadları ilk öncə Naxçıvanda, Orta Asiya ərazisində-Apal gölü ətrafında müşahidə olunacaq. Fikrimcə, su ehtiyatlarından səmərəli istifadə etmək üçün ilk öncə su mənbələrinin (yeraltı və yerüstü suların), kəhrizlərin, sərdabələrin mövcud vəziyyətinin qiymətləndirilməsi üçün  monitorinqlərin aparılması və yekun qiymətləndirilməsi aparıldıqdan sonra su ehtiyyatlarından səmərəli və qənaətlə  istifadə edilməsi məsələsi gündəmə gələrək öz həllini gözləyəcək”.

The Azerbaijani scientist read a report to his Uzbek colleagues.
Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev visited the "Irrigation, Reclamation and Mechanization of Agriculture" Institute in Tashkent. The meeting was attended by the management and administrative staff of the Institute.
Then, Alovsat Guliyev spoke in front of the scientific team and answered various questions of the employees, Soil salinization in Uzbekistan and Azerbaijan, water efficient use of water sources, prevention of water loss, revival of old-fashioned Kahriz and other problems in this direction were touched upon and joint opinions were exchanged.
Then, Alovsat Guliyev spoke in front of the scientific team and answered various questions of the employees, Soil salinization in Uzbekistan and Azerbaijan, water efficient use of water sources, prevention of water loss, revival of old-looking Kahriz and other problems in this direction were touched upon and joint opinions were exchanged. They retain their importance as the most reliable source of water in arid climate zones.
Alovsat Guliyev noted that, I am currently working in Azerbaijan and Central Asia as a member of UNESCO's interstate board of directors on ancient hydraulic systems - kahriz. By listing all these, I want to say that, I am familiar with water problems in Turkic-speaking countries. After the conferences I participated in and the research conducted, I came to the conclusion that these problems can be solved with the joint efforts of Turkic-speaking countries. The professor noted that, it was confirmed there are 200 Kahriz in Turkmenistan, 235 in Kazakhstan, and 365 in Uzbekistan. Unfortunately, many of them are about to collapse today.
Alovsat Guliyev said: "If the climate change worsens, the initial consequences of the drought will be observed first in Nakhchivan, in Central Asia - around Lake Apal.
In my opinion, first of all, to efficiently use water resources "The question of assessing the current state of water sources (underground and surface water), rivers, will come up."