Təşkilatın sədri: Məmmədov Məmməd İsa oğlu
Institut Həmkarlar Təşkilatının fəaliyyət istiqamətinə daxildir:İnstitut əməkdaşlarının sağlamlığının qorunması və istirahətinin təşkili.:
İnstitutut əməkdaşlarının istirahətinin səmərəli təşkili üçün Həmkarlar Təşkilatı  tərəfindən hər il respublika əhəmiyyətli sanatoriyalara, (Bilgəh, Abşeron, Qaranquş, Günəşli, Şıx, Naftalan, Nabran və s.)istirahət evlərinə göndərişlər ayrılır.
Zərərli maddələrlə çalışan əməkdaşlar müqavilə əsasında ildə bir dəfə Yasamal rayonunun 16 saylı poliklinikasında tam tibbi müayinədən keçmək üçün göndərilir.
HT tərəfindən institutun əməkdaşlarına müxtəlif konsert və teatr tamaşalarına pulsuz biletlər paylanılmışdır, həmçinin universitet əməkdaşlarının uşaqlarının Yeni il və Novruz bayramı münasibətilə şənliklərdə pulsuz iştirakı təmin edilir.
İnstitutun Həmkarlar Təşkilatı   müxtəlif qurumlarla birgə II Qarabağ müharibəsində “N” saylı hərbi hissələrdə həqiqi hərbi xidmətdə olan əsgər və zabitlərə yardımlar etmişdir.

Chairman of the organization: Mammadov Mammad Isa oglu.
The direction of activity of the Institute Trade Union Organization includes:Organization of health protection and recreation of İnstitute employees:
For the efficient organization of the rest of the employees of the İnstitute, the Trade Union Organization allocates shipments to sanatoriums of national importance (Bilgah, Absheron, Garangush, Guneshli, Shikh, Naftalan, Nabran, etc.) rest houses every year.
Employees who work with harmful substances are sent to undergo a full medical examination once a year at polyclinic No. 16 of Yasamal region on the basis of a contract.
The Trade Union Organization has distributed free tickets to various concerts and theater performances to the employees of the İnstitute, and the children of the university employees are provided with free participation in New Year and Novruz festivities.
The Trade Union Organization of the Institute, together with various institutions, provided assistance to the soldiers and officers who were in active military service in the "N" military units during the Second Karabakh War.