Təşkilatın sədri: Məmmədov Məmməd İsa oğlu
Institut Həmkarlar Təşkilatının fəaliyyət istiqamətinə daxildir:İnstitut əməkdaşlarının sağlamlığının qorunması və istirahətinin təşkili.:
İnstitutut əməkdaşlarının istirahətinin səmərəli təşkili üçün Həmkarlar Təşkilatı  tərəfindən hər il respublika əhəmiyyətli sanatoriyalara, (Bilgəh, Abşeron, Qaranquş, Günəşli, Şıx, Naftalan, Nabran və s.)istirahət evlərinə göndərişlər ayrılır.
Zərərli maddələrlə çalışan əməkdaşlar müqavilə əsasında ildə bir dəfə Yasamal rayonunun 16 saylı poliklinikasında tam tibbi müayinədən keçmək üçün göndərilir.
HT tərəfindən institutun əməkdaşlarına müxtəlif konsert və teatr tamaşalarına pulsuz biletlər paylanılmışdır, həmçinin universitet əməkdaşlarının uşaqlarının Yeni il və Novruz bayramı münasibətilə şənliklərdə pulsuz iştirakı təmin edilir.
İnstitutun Həmkarlar Təşkilatı   müxtəlif qurumlarla birgə II Qarabağ müharibəsində “N” saylı hərbi hissələrdə həqiqi hərbi xidmətdə olan əsgər və zabitlərə yardımlar etmişdir.

Председатель организации: Мамедов Мамед Иса оглы
Направление деятельности Института профсоюзной организации включает в себя:Организация охраны здоровья и отдыха сотрудников института:
Для эффективной организации отдыха сотрудников института Профсоюзная организация ежегодно выделяет перевозки в санатории республиканского значения (Бильгях, Абшерон, Гарангуш, Гюнешли, Ших, Нафталан, Набрань и др.), дома отдыха.
Работники, работающие с вредными веществами, направляются на полное медицинское обследование один раз в год в поликлинику №16 Ясамальского района на основании договора.
Со стороны профсоюза  раздала сотрудникам института бесплатные билеты на различные концерты и театральные представления, а детям сотрудников университета предоставляется бесплатное участие в праздновании Нового года и Новруза.
Рабочая организация института совместно с различными учреждениями оказывала помощь солдатам и офицерам, проходившим действительную военную службу в воинских частях «Н» во время Второй Карабахской войны.