• Çərşənbə, Dekabr 24, 2025
Ölkəmiz qədim dövrlərdən başlayaraq öz yüksək kitab mədəniyyəti ilə seçilmiş və zəngin kitabxanaları ilə tanınmışdır.Həmin kitabxanaların sırasına Torpaqşünaslıq və Aqrokimya institutunun kitabxanasıda daxildir.Kitabxana 1945-ci ildə təşkil olunmuşdur.Kitabxananın fondunun bu günə  kimi profilinə görə ədəbiyyat artırılaraq institutun əməkdaşlarının sərəncamına veriib.
Hal-hazırda kitabxananın kitab fondu 59402 ədəddir. Kitabxananın fondu  azərbaycan, rus,xarıcı ədəbiyyat və aftoreferatdan ibarətdir. Əlyazmalar fondunda isə dissertasiya və institutun hesabatlararı daxildir.Kitabxananın fondu sistemli, daxildə isə əlifba qaydası ilə düzülür.
Kitabxana 270 oxucuya xidmət edir.Eləcədə kitabxanada AMEA Coğrafiya,Zoologiya,Botanika, BDU, İU və s.institutunun əməkdaşları istifadə edir.
Kitabxanada torpaqşünaslıq , aqrokimya,coğrafiya,meiliorasiya və s.elm sahələrinə dair kitablar var. Torpaqşünaslıq elminə aid klassiklərin əsərləri, məs: Dv. Dokuçaev, D.N.Pranişnikov, K.K.Qedrois,V.P.Volobuev,H.Ə.Əliyev,M.M.Salayev və s. öz əksini tapmışdır.
Biblioqrafik iş kitabxananın daimi diqqət mərkəzindədir.İnstitutda aparılan elmi tədqiqat işlərinə aid olan bütün suallara kitabxanada cavab tapmaq olar.
Kitabxana daima yeni ədəbiyyat haqqında institutun əməkdaşlarına məlumat verir.Kitabxanada siyasi əhəmiyyətli hadisələrə,əlamətdar günlərə həsr edilmiş tematik və daimi qalan sərgilər təşkil olunur.
Elmi texniki informasiya şöbəsi həmçinin informasiyanın texniki təminatını həyata keçirir; İnstitutun WEB saytını və internetin idarə olunması,iclasların qurulmasını teşkil edir.

Начальник отдела научно-технической информации - Sона Али кызы Бахшалиева
Наша страна с давних времен отличалась высокой книжной культурой и своими богатыми библиотеками.В размед этих библиотек входит такии библиотека института Почвоведения и Агрохимии, которая была основана в 1945 г. Фонд библиотеки неуклонно увеличивается по профилю, обслуживая сотрудников института.В настоящее время книжный фонд состоит из 59402 экземпляров.В фонд входит литература на азербайджанском, русском и др. иностранных языках, а также авторефераты.Фонд систематизирован, внутри сложен по алфавиту.Библиотека обслуживает 270 подписчиков, а также сотрудников институтов географии, зоологии, ботаники, БГУ. СУ и тд.
В библиотеке собраны книги в области почвоведения, агрохимии, географии, мелиорации и др. областей. Здесь  отразились  произведения классиков  по почвоведению, например, Дв. Докучаева, Д. Н. Пранишникова, К. К. Гедроиса, В. П. Волобуева, Х. А. Алиева, М. М. Салаева и др.
Деятельность библиотеки всегда под чутким вниманием руководства.На все вопросы,связанные с научными исследованиями, проводимыми в институте,можно ответит в библиотеке.Библиотека постоенно однакамливает сотрудников с новой научной, политической литературой, здесь часто организуюутся тематические выставки.
Отдел научно-технической информации, также занимается электронной информацией, работой WEB сайта, а также организацией онлайн заседаний и семинаров института.