• Bazar ertəsi, Yanvar 5, 2026
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu 1945-ci ildə keçmiş SSRİ EA Azərbaycan filialının Torpaqşünaslıq sektoru əsasında yaradılmışdır. İnstituta aşağıda adları çəkilən görkəmli alimlər rəhbərlik etmişlər: prof. V.R.Smirnov-Loqinov, akad.S .M.Hüseynov, V.R.Volobuyev, EA-nın müxbir üzvü M.M.Salayev,akademik  Q.Ş.Məmmədov. İnstitutda bir neçə elmi məktəb yaradılmışdır: akad. H.Ə.Əliyev – torpaqların coğrafiyası, ekologiyası; V.R.Volobuyev – torpaqların meliorasiyası və energetikası; C.M.Hüseynov- aqrokimya; M.M.Salayev – torpaqların genezisi, diaqnostikası; Akademik Q.Ş.Məmmədovun rəhbərliyi altında elmi istiqamətlər – torpaqların aqroekologiyası və ekoloji monitorinqi sahələrində mühüm nəticələr əldə edilmişdir. Akademik  M.R.Babayev tərəfindən antropogen torpaq əmələgəlmə prosesinin elmi-nəzəri əsasları işlənilmişdir.
Əsas fəaliyyət istiqamətləri
– Torpaqların genezisi, Beynəlxalq standartlara uyğun müasir nomenklaturası, təsnifatı, suvarılan torpaqlara antropogen təsirin nəzəri əsaslarının işlənməsi və torpaqların deqradasiyası;
– Torpaq proseslərinin idarə olunmasının elmi əsasları;
– Azərbaycanda Dövlət torpaq kadastrının elmi əsaslarla aparılması, torpaqların ekoloji münbitlik modelləri əsasında rayonlaşdırılması və respublikada keçirilən torpaq islahatının elmi təhlili;
– Respublikada neftlə və texnogen çirklənmiş torpaqların rekultivasiya üsullarının işlənib hazırlanması
– Torpaqların mineraloji tərkibinin, bioloji fəallığının, humusluq vəziyyətinin tədqiqi və münbitliyin bər­pasının ekoloji və aqrokimyəvi əsasları;
– Aqrokimyanın ekoloji problemləri;
– Torpaqların aqrofiziki, optik və istilik xassələri bankının tərtibi;
– Respublika torpaqları üçün avtomatlaşdırılmış informasiya sisteminin yaradılması, aqroekoloji sistemin əsas göstəricilərinin müqayisəli təhlili vəAzərbaycan torpaqlarının elektron xəritələrinin tərtibi;
– Respublika torpaqlarının meliorativ səciyyəsi, duzluluq dərəcəsi və kənd təsərrüfatı bitkilərinin məh­suldarlığı arasında əlaqənin tədqiqi.
– Torpaq    proseslərinin   idarə   olunmasının elmi əsasları;
– Torpaqların eroziyadan mühafizəsi, pozulmuş torpaqların münbitliyinin bərpası və torpaqların səmərəli istifadəsinin elmi əsasları;
– Suvarmada suya qənayət edən texniki sistemlərin yaradılması, istehsalatda tətbiqi, elmi-tədqiqat, təcrübi konstruktor, layihə- axtarış, texnoloji sınaq işlərinin həyata keçirilməsi;
– Eroziyanın və onun inkişaf etmə intensivliyinin öyrənilməsi əsasında hərbir torpaq-bitki  sistemi üçün elmi cəhətdən əsaslandırılmış torpaqdan istifadə təlimatlarının işlənməsi;
Əsas elmi nəticələr
Azərbaycanın Ceyrançöl və Qobustan massivi təbii senozlarında torpaqların ekoloji qiymətləndirilməsi aparılmış və 1:100 000 miqyasında  xəritə-sxemi hazırlanmışdır.
Relyefin plastikası və kompüter texnologiyası əsasında Abşeronda  müəyyənləşdirilmiş 7 tip üzrə  torpaq örtüyü strukturlarının ekoloji qiymətləndirmə  xəritəsi  (Miqyas 1:100000) hazırlanmışdır (akad. Q.Ş.Məmmədov, V.H.Həsənov).
Lənkəran torpaqlarında aparılmış çoxillik fundamental tədqiqatlar nəticəsində torpaqların ekoloji qiymətləndiril­məsinin yeni konsepsiyası irəli sürülmüş, torpaqların aqroekoloji əsasda bonitirovkasının aparılmasının yeni yanaşma üsulları əsaslandırılmış, münbitlik göstəriciləri üzərində ekoloji monitorinqin  təşkili proqramı işlənilmişdir. Respublikada  ilk dəfə olaraq  “Azərbaycanın Torpaq Atlası”  hazırlanıb çap olunmuşdur. (akad.Q.Ş.Məmmədov və baş.)
Azərbaycanda torpaq  ehtiyatlarından səmərəli istifadənin sosial iqtisadi və ekoloji əsasları işlənilmişdir. Torpaq-kadastr rayonları üzrə torpaqların bonitirovkasının metodiki əsasları və torpaqların ekoloji münbitlik modeli parametrlərinin  təkmilləşdirilməsi və dəqiqləşdirilməsi aparılmışdır.
“Azərbaycan Respublikasının Ekoloji Atlası”  üç dildə, Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nəşr edilmişdir. Xüsusi tematik məzmununun 11 bölmədən ibarət  olmaqla Atlasda 1:500000 miqyasında 110-dan artıq xəritə verilmişdir (akad. Q.Ş.Məmmədov, M.Y.Xəlilov, S.Z.Məmmədova, 2009) Azərbaycanın aqroekoloji problemlərinin elmi-nəzəri və metodoloji aspektləri  araşdırılmışdır.
Ekoloji – energetik qiymətləndirmə əsasında qış otlaq torpaqlarının yaxşılaşdırılması və müqayisəli qiymətləndiril­məsi aparılmışdır. Energetik və mikroelement göstəriciləri ekoloji şkalalar  üzrə nəzərə alınaraq  yarımsəhra landşaft kom­plekslərinin bonitet balı müəyyənləşdiril­mişdir (akad. Q.Ş.Məmmədov, S.Z.Məmmədova, A.B.Cəfərov, A.F.Həsənova).
Torpaq münbitliyinin yüksəldilməsi, bitkilərin qida  mad- dələri balansının və rejiminin idarə olunmasının ekoloji əsasları, regional gübrələmə  sisteminin və torpaqların  ağır metallarla çirklənmə səviyyəsi müəyyənləşdirilmişdir.
Qış otlaq torpaqlarınını və landşaft komplekslərinin bitki heyvan tələbatı nəzərə alınaraq differensial səviyyədə ekoloji-energetik qiymətləndirilməsi müəyyən edilmişdir.
Azərbaycan çay vadilərinin allüvial-hidromorf torpaqlarının morfogenetik diaqnostikası,təsnifatı müəyyən edilmiş və xəritələşdirilmişdir.
Respublikada üzvi tullantıların vermikompostlaşdırılması ( Eisenia Foetida soxulcanları vasitəsi ilə işlənməsi) nəticəsində yeni üzvi-mineral gübrə alınmış və onun müxtəlif aqrosenizlarda ( tərəvəz,taxıl,yem bitkiləri altında ) mineral gübrələr fonunda səmərəli norma və verilmə üsulları işlənib hazırlanmışdır.
Torpaqların ekoloji monitorinqi əsasında münbitlik parametrlərinin optimallaşdırılması ,snozların təbii vəziyyətinin saxlanılması və məhsuldarlığının artırılması yolları işlənilmişdir.
İlk dəfə olaraq Azərbaycanın “Torpaq üzvi karbon xəritəsi” hazırlanmış və müvafiq dünya xəritəsinə inteqrasiya edilmişdir.

Дата основания института
Институт почвоведения и агрохимии был создан в 1945 году на базе сектора почвоведения Азербайджанского отделения Академии наук бывшего СССР.  Институт возглавляли выдающиеся ученые, как  В.Р.Смирнов-Логинов, академик С.М.Гусейнов, В.Р.Волобуев, член-корреспондент ЭА М.М.Салаев, академик Г.Ш.Мамедов . В институте было создано нескольких научных школ: акад. Г.А.Алиев - география, экология земель; В. Р. Волобуев - мелиорация и энергия; С. М. Гусейнов - агрохимия; М. М. Салаев - генезис почв, диагностика; под руководством академика Г.Ш.Мамедова были достигнуты важные результаты в областях научных направлений – агроэкологии почв и экологического мониторинга. Академик М.Р.Бабаев разработал научно-теоретические основы антропогенного процесса почвообразования.
Основные направления деятельности
- Генезис почв, современная номенклатура и классификация по международным стандартам, разработка теоретических основ антропогенного воздействия на орошаемые земли и деградации почв;
- Научные основы управления земельными процессами;
- Ведение Государственного земельного кадастра в Азербайджане на научной основе, зонирование земель на основе экологических моделей плодородия и научного анализа земельной реформы в республике;
- Разработка методов рекультивации нефтетехногенно загрязненных земель в республике;
- Эколого-агрохимические основы изучения минерального состава почв, биологической активности, состояния гумуса и восстановления плодородия;
- Экологические проблемы агрохимии;
- Составление банка агрофизических, оптических и теплофизических свойств почв;
- Создание автоматизированной информационной системы земель республики, сравнительный анализ основных показателей агроэкологической системы и составление электронных карт земель Азербайджана;
- Изучение взаимосвязи между мелиоративными характеристиками земель республики, степенью засоления и продуктивностью сельскохозяйственных растений;
- Научные аспекты управления земельными процессами;
- Создание водосберегающих технических систем в орошении, внедрение в производство, научные исследования, опытно-конструкторские работы, проектно-изыскательские работы, технологические испытания;
- Защита почв от эрозии, восстановление деградированного плодородия почв и научные основы рационального использования почв;
- Разработка научно обоснованных нормативов землепользования для каждой почвенно-растительной системы на основе изучения эрозии и интенсивности ее развития;
Основные научные результаты
Проведена экологическая оценка почв Джейранчельского и Гобустанского массивов Азербайджана и составлена ​​карта-схема масштаба 1:100000
На основе пластичности рельефа и компьютерных технологий составлена ​​карта экологической оценки (масштаб 1:100000) структур земного покрова 7 типов, выделенных на Абшероне (академики Г.Ш.Мамедов, В.Х.Гасанов).
В результате многолетних фундаментальных исследований, проведенных на землях Ленкорани, была выдвинута новая концепция экологической оценки земель, обоснован новый подход методов оценки почв на агроэкологической основе, разработана программа организации экологического мониторинга по показателям плодородия. Впервые в республике подготовлен и издан «Почвенный атлас Азербайджана» (акад. Г.С.Мамедов и зав.)
Разработаны социальные, экономические и экологические основы эффективного использования земельных ресурсов в Азербайджане. Проведено совершенствование и уточнение методических основ оценки почв и параметров модели экологического плодородия земельно-кадастровых районов.
«Экологический атлас Азербайджанской Республики» издан на трех языках: азербайджанском, русском и английском. Более 110 карт масштаба 1:500 000 приведены в Атласе, который состоит из 11 разделов специального тематического содержания (акад. Г.Ш.Мамедов, М.Ю.Халилов, С.З.Мамедова, 2009), были исследованы научно-теоретические и методологические аспекты агроэкологических проблем Азербайджана.
Улучшение и сравнительная оценка зимних пастбищ проводились на основе эколого-энергетической оценки. С учетом энергетических и микроэлементных показателей по экологическим шкалам определен кредитный рейтинг полупустынных ландшафтных комплексов (акад. Г.Ш. Мамедов, С.З. Мамедова, А.Б. Джафаров, А.Ф. Гасанова).
Определены экологические основы повышения плодородия почв, баланс и режим питания растений, региональная система удобрения и уровень загрязнения почв тяжелыми металлами.
Эколого-энергетическая оценка зимних пастбищ и ландшафтных комплексов на дифференциальном уровне определялась с учетом потребностей растений и животных.
Морфогенетический диагноз, классификация аллювиально-гидроморфных почв речных долин Азербайджана определены и нанесены на карту.
В результате вермикомпостирования органических отходов (переработка червями Eisenia Foetida) в республике получено новое органо-минеральное удобрение и разработаны эффективные нормы и способы его применения на фоне минеральных удобрений в различных агроценизах (под овощи, зерновые, кормовые растения).
На основе экологического мониторинга почв разработаны способы оптимизации показателей плодородия, поддержания естественного состояния снозов и повышения урожайности.
Впервые была подготовлена и интегрирована в соответствующую карту мира «Карта органического углерода почв» Азербайджана.