• Çərşənbə, Dekabr 17, 2025
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları “Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində həyata keçirilən layihənin icrası məqsədi ilə Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda olublar
• 2023-03-06
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun prioritet məsələlərindən biri  “Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramının bir hissəsi olaraq işğaldan azad olunmuş torpaqlarda tədqiqat aparmaqdır. Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Torpaqşünaslıq və   Aqrokimya  İnstitutu və “En Pro Sol” MMC arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə meliorasiya və su təsərrüfatı komplekslərinin bərpası və reallaşmasında layihələrin həyata keçirilməsində birgə əməkdaşlığı nəzərdə tutan müqavilə imzalanmışdır.
Müqavilədə məqsəd birinci mərhələdə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müasir torpaq tədqiqatlarının aparılması, əkinəyararlı torpaq sahələrinin müəyyən edilməsi və müasir texnologiyalar əsasında rəqəmsal  torpaq xəritələrinin tərtib və torpaqlardan səmərəli istifadə olunması üçün tədbir və tövsiyyələrin hazırlanmasıdır.
Bu məqsədlə institutun iki əməkdaşı və  şirkətin nümayəndəsi Şərqi Zəngəzurda  inzibati rayonlar üzrə tədqiqatlar aparmışlar. Səfər zamanı vizual müşahidələr aparılmış, ərazi müxtəlif metodik yanaşmalarla təhlil olunmuşdur. Tədqiqat zamanı mövcud əkin altında istifadə olunan ərazilərdən müxtəlif torpaq və su nümunələri  götürülmüşdür.

Сотрудники Института почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики посетили Восточно-Зангезурский экономический район с целью реализации проекта, реализуемого в рамках программы «Великое возвращение в Карабах».
• 2023-03-06
Одним из приоритетных вопросов Института почвоведения и агрохимии является проведение исследований на освобожденных от оккупации землях в рамках программы «Великое возвращение в Карабах». Согласно договору, подписанному между Институтом Почвоведения и Агрохимии Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики и ООО "En Pro Sol" подписано соглашение, предусматривающее совместное сотрудничество в реализации проектов по восстановлению и внедрение мелиоративных и водохозяйственных комплексов на освобожденных территориях.
Цель в договоре  является проведение современных межевания на территориях, освобожденных от оккупации на первом этапе, мероприятие по определению площади пахотных земель и составлению цифровых земельных карт на основе современных технологий  ,а также  подготовка мероприятий и рекомендаций по эффективному использованию земли.
С этой целью два сотрудника института и представитель компании провели исследования по административным районам Восточного Зангезура. В ходе визита проводились визуальные наблюдения, анализ территории осуществлялся с использованием различных методических подходов. В ходе исследований были отобраны различные пробы почвы и воды с площадей, используемых под существующие культуры.