• Çərşənbə, Dekabr 17, 2025
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun əməkdaşları “Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində həyata keçirilən layihənin icrası məqsədi ilə Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda olublar
• 2023-03-06
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun prioritet məsələlərindən biri  “Qarabağa Böyük Qayıdış” proqramının bir hissəsi olaraq işğaldan azad olunmuş torpaqlarda tədqiqat aparmaqdır. Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Torpaqşünaslıq və   Aqrokimya  İnstitutu və “En Pro Sol” MMC arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə meliorasiya və su təsərrüfatı komplekslərinin bərpası və reallaşmasında layihələrin həyata keçirilməsində birgə əməkdaşlığı nəzərdə tutan müqavilə imzalanmışdır.
Müqavilədə məqsəd birinci mərhələdə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə müasir torpaq tədqiqatlarının aparılması, əkinəyararlı torpaq sahələrinin müəyyən edilməsi və müasir texnologiyalar əsasında rəqəmsal  torpaq xəritələrinin tərtib və torpaqlardan səmərəli istifadə olunması üçün tədbir və tövsiyyələrin hazırlanmasıdır.
Bu məqsədlə institutun iki əməkdaşı və  şirkətin nümayəndəsi Şərqi Zəngəzurda  inzibati rayonlar üzrə tədqiqatlar aparmışlar. Səfər zamanı vizual müşahidələr aparılmış, ərazi müxtəlif metodik yanaşmalarla təhlil olunmuşdur. Tədqiqat zamanı mövcud əkin altında istifadə olunan ərazilərdən müxtəlif torpaq və su nümunələri  götürülmüşdür.

• Wednesday, November 26, 2025
Employees of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan visited East Zangezur economic district for the purpose of implementing the project implemented within the framework of the "Great Return to Karabakh" program.
• 2023-03-06
One of the priority issues of the Institute of Soil Science and Agrochemistry is to conduct research in the lands freed from occupation as part of the "Great Return to Karabakh" program. According to the agreement signed between the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and "En Pro Sol" LLC an agreement was signed that provides for joint cooperation in the implementation of projects in the restoration and realization of reclamation and water management complexes in the liberated territories an agreement was signed that provides for joint cooperation in the implementation of projects in the restoration and realization of reclamation and water management complexes in the liberated territories.
The purpose of the agreement is to carry out modern land surveys in the territories freed from occupation in the first stage, to determine arable land areas and to draw up digital land maps based on modern technologies and to prepare measures and recommendations for efficient use of land. For this purpose, two employees of the institute and a representative of the company - they conducted research on administrative regions in Eastern Zangezur.
For this purpose, two employees of the Institute and a representative of the company, they conducted research on administrative regions in Eastern Zangezur. During the visit, visual observations were made, the area was analyzed with different methodical approaches. During the research, different soil and water samples were taken from the areas used under existing crops.