• Çərşənbə, Yanvar 7, 2026
“Torpaq proseslərinin dinamikası”, “Torpaqların meliorasiyası” və “Torpaq fizikası” laboratoriyaları 2023-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim ediblər
• 2023-11-28
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Daha sonra İnstitutun “Torpaq proseslərinin dinamikası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Niyazi Süleymanov 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, “Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacı aşağı dağlıq zona təbii və aqrolandşaftın elementar torpaq areallarının hidrotermik potensialının (HTP) mikrorelyef plastikası əsasında mikrokaten formatda müəyyənləşdirilməsi ” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib.
Növbəti olaraq  “Torpaqların meliorasiyası” laboratoriyası 2023-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.d. Mustafa Mustafayev hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Respublikada müxtəlif dərəcədə şorlaşmış və şorakətləşmiş torpaqların meliorasiyasında yeni texnologiyaların işlənməsi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri sualları cavablandırıb. Laboratoriyanın 1 işi növbəti elmi şuraya saxlanılmaq şərti ilə digər 3  işi qəbul edilib.
Sonra İnstitutun “Torpaq fizikası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d.Əli Cəfərov 2023-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Salyan düzü torpaqlarının   müxtəlif kənd təsərrüfat bitkiləri altında aqrofiziki xassələrinin tədqiqi və müqayisəli   təhlili” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Sonda hər üç laboratoriyanın 2023-ci il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

Лаборатории «Динамики почвенных процессов», «Мелиорации почв» и «Физики почв» представили итоговый отчет за 2023 год.
• 2023-11-28
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Заведующий лабораторией института «Динамика почвенных процессов» д.ф.а.н. Ниязи Сулейманов представил итоговый отчет за 2023 год. Он доложил инормацию о проведенных в лаборатории научных исследованиях и отметил,что в тему «Определение гидротермического потенциала (ГТП) природных и агроландшафтных элементарных почвенных участков северо-восточного склона Большого Кавказа в формате микрокатен на  основе пластики микрорельефа»включены 2 работы.
Затем лаборатория «Мелиорации почв» представила итоговый отчет за 2023 год.Заведующий лабораторией а.е.д. Мустафа Мустафаев  представил информацию о научно-исследовательских работах, выполненных в лаборатории по предметному плану в отчетном году и отметил, что в тему «В республике разработка новых технологий при рекультивации засоленных и соленцевых  в различной степени" включены 4 работы. Заведующий лабораторией  подробно рассказал  информацию о проделанной работе и ответил на вопросы. Принята 1 работа лаборатории с условием сохранения ее для следующего ученого совета, был принят остальные  3 работы.
Затем заведующий лабораторией «Физики почв» института Али Джафаров представил итоговый отчет за 2023 год. Он доложил информацию о научно-исследовательских работах, проведенных в отчетном году и отметил, что в тему «Исследование и сравнительный анализ агрофизических свойств почв Сальянской равнины под различными сельскохозяйственными культурами» включены 4 работы.
Представленные итоговые отчеты широко обсужден  членами Совета и были даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет всех трех лабораторий за 2023 год был проголосован и принят единогласно.