• Çərşənbə, Yanvar 7, 2026
“Torpaq proseslərinin dinamikası”, “Torpaqların meliorasiyası” və “Torpaq fizikası” laboratoriyaları 2023-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim ediblər
• 2023-11-28
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Daha sonra İnstitutun “Torpaq proseslərinin dinamikası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d. Niyazi Süleymanov 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, “Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacı aşağı dağlıq zona təbii və aqrolandşaftın elementar torpaq areallarının hidrotermik potensialının (HTP) mikrorelyef plastikası əsasında mikrokaten formatda müəyyənləşdirilməsi ” mövzusuna 2 işin daxil olduğunu qeyd edib hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib.
Növbəti olaraq  “Torpaqların meliorasiyası” laboratoriyası 2023-ci il üzrə yekun hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.d. Mustafa Mustafayev hesabat ilində mövzu planı üzrə laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və “Respublikada müxtəlif dərəcədə şorlaşmış və şorakətləşmiş torpaqların meliorasiyasında yeni texnologiyaların işlənməsi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Gördükləri işlər barədə ətraflı məlumat verən laboratoriya müdiri sualları cavablandırıb. Laboratoriyanın 1 işi növbəti elmi şuraya saxlanılmaq şərti ilə digər 3  işi qəbul edilib.
Sonra İnstitutun “Torpaq fizikası” laboratoriyasının müdiri a.e.f.d.Əli Cəfərov 2023-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. O, hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Salyan düzü torpaqlarının   müxtəlif kənd təsərrüfat bitkiləri altında aqrofiziki xassələrinin tədqiqi və müqayisəli   təhlili” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib.
Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Sonda hər üç laboratoriyanın 2023-ci il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edilib.

"Dynamics of soil processes", "Soil reclamation" and "Soil physics" laboratories presented their final report for 2023.
• 2023-11-28
The next meeting of the Scientific Council was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. Then, head of the laboratory "Dynamics of Soil Processes" - Niyazi Suleymanov, head of the laboratory, presented his final report for 2023. He noted that, the topic "Determination of the hydrothermal potential (HTP) of elementary soil areas of the natural and agrolandscape of the North-East slope of the Greater Caucasus in a microchain format based on microrelief plastic" included 2 works.
Then, the "Land Reclamation" laboratory presented its final report for 2023. The director of the laboratory - Mustafa Mustafayev, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year.
He noted that, 4 works were included in the topic "Development of new technologies in the melioration of lands that are salinized and salinized to varying degrees in the republic". He noted that, 4 works were included in the topic "Development of new technologies in the melioration of lands that are salinized and salinized to varying degrees in the republic". The head of the laboratory gave detailed information about the work done and answered the questions. 1 case of the laboratory was kept for the next scientific council, but the other 3 cases were accepted. Then, head of the Institute's "Soil Physics" laboratory - Ali Jafarov presented the final report for 2023.
He gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year. He noted that, the topic "Study and comparative analysis of agro-physical properties of Salyan plain soils under different agricultural crops" includes 4 works.