Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun hesabatını təqdim ediblər
• 2023-12-04
AR ETN  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda “Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər” laboratoriyası 2023-cü il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.f.d. Mirvari Məmmədova  hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib “Böyük Qafqazın cənub-şərq və şimal-şərq hissəsi torpaqlarının münbitlik göstəricilərinin tədqiqi  və aqrosenozlarda gübrələmə sisteminin səmərəliliyi” mövzusuna 4 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.f.d. Xuraman Zeynalova, a.e.f.d Tünzalə Babayeva gördükləri işlər barədə sualları cavablandırıblar.
Təqdim olunan yekun hesabat şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Sonda laboratoriyanın 2023-cü il üzrə illik hesabatı səsə qoyularaq qəbul edildi.

Лаборатория «Почвенно-агрохимических исследований и массового анализа» представила итоговый отчет за 2023 год
• 2023-12-04
Очередное заседание Ученого совета состоялось в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. На заседании лаборатория «Почвенно-агрохимических исследований и массового анализа» представила итоговый отчет за 2023 год. Заведующая  лабораторией д.ф.а.н. Мирвари Мамедова доложила  о научно-исследовательских работах, проведенных в лаборатории в отчетном году по тематическому плану и отметила, что в тему «Изучение  плодородия почв юго-восточной и северо-восточной частях Большого Кавказа и эффективности системы удобрения в агроценоза» включены 4 работы. В отчете  сотрудники лаборатории д.ф.а.н. Хураман Зейналова, д.ф.а.н. Тунзала Бабаева ответили на вопросы о проделанной  работе.
Представленный итоговый отчет широко обсуждался членами ученого Совета, были даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет лаборатории за 2023 год был проголосован и принят единогласно.