• Çərşənbə, Yanvar 7, 2026
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib
• 2024-01-19
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində  İnstitut əməkdaşları 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının, vətənimizin azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin  xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Alim 20 Yanvar hadisələrinin müstəqillik tariximizdə mühüm dönüş nöqtəsi olduğundan bəhs edib. 1990-cı ilin 20 yanvarında Azərbaycan xalqı öz azadlığı və müstəqilliyi uğrunda çox sayda şəhid versə də, onun iradəsi sınmadı və milli ruhu sarsılmadı. Ə.Quliyev  Ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkə rəhbərliyinə qayıdışından sonra - 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildiyini qeyd edib. Məhz Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi nəticəsində bu gün qürurla deyə bilərik ki, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayıb.
Tədbirdə çıxış edən İnsititutun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri a.e.d Məmməd Məmmədov 20 Yanvar  günü canlı şahidi olduğu hadisələrdən danışıb. O, çıxışında qeyd edib ki, 20 yanvar millətimizin qəhrəmanlığını, vahid bir ideya ətrafında birləşməyi bacardığını  nümayiş etdirdiyi gündür.Tədbirdə həmçinin professor Sara Məmmədova, a.e.ü.f.d. Əminə Axundova həmin günə aid acı xatirələrini bölüşərək, şəhidlərimizə rəhmət diləyiblər.

The commemorative event dedicated to the 34th anniversary of the 20 January tragedy was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2024-01-19
The commemorative event dedicated to the 34th anniversary of the 20 January tragedy  was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.First, the memory of martyrs, who died for the independence of Azerbaijan, was commemorated with a minute of silence.The Director of the Institute, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev opened the event with his opening speech.The scientist said that, the 20 January tragedy was an important turning point in the history of our independence. On January 20, 1990, the people of Azerbaijan gave many martyrs for their freedom and independence, but their national spirit was not shaken.Alovsat Guliyev noted that, after the return of national leader Heydar Aliyev to political power in Azerbaijan in 1993, the tragedy of 20 January received political-legal assessment at state level. That's why, “The triumphant outcome of the military operations carried out under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev for the liberation of the Azerbaijan’s territories in 2020 made the souls of the martyrs, who sacrificed their lives for freedom.
Chairman of the Trade Union Committee of the Institute, Mammad Mammadov, spoke about the events he witnessed on 20 January tragedy, at the event. He noted that, the tragedy of bloody January are always remembered as a page of heroism in the memory and history of the Azerbaijani people.Then, professor Sara Mammadova and PhD in Agricultural Sciences, Amina Akhundova shared their memories about 20 Jaunary tragedy at the event.