• Çərşənbə, Yanvar 7, 2026
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib
• 2024-01-19
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda 20 Yanvar faciəsinin 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirin əvvəlində  İnstitut əməkdaşları 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının, vətənimizin azadlığı uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin  xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər. Tədbiri giriş sözü ilə İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Alim 20 Yanvar hadisələrinin müstəqillik tariximizdə mühüm dönüş nöqtəsi olduğundan bəhs edib. 1990-cı ilin 20 yanvarında Azərbaycan xalqı öz azadlığı və müstəqilliyi uğrunda çox sayda şəhid versə də, onun iradəsi sınmadı və milli ruhu sarsılmadı. Ə.Quliyev  Ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkə rəhbərliyinə qayıdışından sonra - 1994-cü ildə 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildiyini qeyd edib. Məhz Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi nəticəsində bu gün qürurla deyə bilərik ki, şəhidlərimizin qanı yerdə qalmayıb.
Tədbirdə çıxış edən İnsititutun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri a.e.d Məmməd Məmmədov 20 Yanvar  günü canlı şahidi olduğu hadisələrdən danışıb. O, çıxışında qeyd edib ki, 20 yanvar millətimizin qəhrəmanlığını, vahid bir ideya ətrafında birləşməyi bacardığını  nümayiş etdirdiyi gündür.Tədbirdə həmçinin professor Sara Məmmədova, a.e.ü.f.d. Əminə Axundova həmin günə aid acı xatirələrini bölüşərək, şəhidlərimizə rəhmət diləyiblər.

В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось мероприятие, посвященное 34-й годовщине трагедии 20 января.
• 2024-01-19
В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось памятное мероприятие, посвященное 34-й годовщине трагедии 20 января. В начале мероприятия сотрудники Института почтили память наших шехидов с минутой молчания, погибших за свободу нашей Родины. Мероприятие открыл директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Ученый отметил, что события 20 января стали важным поворотным пунктом в истории нашей независимости. 20 января 1990 года азербайджанский народ отдал множество шехидов за свою свободу и независимость, но его воля не была сломлена, а национальный дух не поколеблен. А.Гулиев отметил, что после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к руководству  страной – в 1994 году событиям 20 января была дана политико-юридическая оценка. В результате освобождения наших земель от оккупации в 44-дневной Отечественной войне под руководством Президента Азербайджанской Республики, Главнокомандующего Ильхама Алиева, сегодня мы можем с гордостью сказать, что кровь наших шахидов  не осталась неотмщенной.
Выступая на мероприятии, председатель профсоюзного комитета института д.а.н. Мамед Мамедов  рассказал о событиях, который стал свидетелем 20 января. В своем выступлении он отметил, что 20 января – день, когда наш народ продемонстрировал свой героизм и способность объединиться вокруг единой идеи. Также выступая на мероприятии  профессор Сара Мамедова, д.ф.а.н. Амина Ахундова  поделились своими воспоминаниями о том дне и пожелали милосердия нашим шехидам .