• Çərşənbə axşamı, Noyabr 25, 2025
AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin hesabat-seçki iclası keçirilib
• 2024-03-29
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi (ETN) Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin hesabat-seçki iclası keçirildi. İclası giriş sözü ilə İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açdı.
Tədbir İnstitutun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri a.e.d. dosent Məmməd Məmmədovun çıxışı ilə davam etdi. M.Məmmədov 2018-2023-cü illəri əhatə edən hesabatı iclas iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. O HİK-in təşkilatçılığı ilə II Vətən müharibəsi dövründə Silahlı Qüvvələrin Yardım Fonduna pul vəsaiti köçürüldüyü, müraciət edən əməkdaşlara maddi köməklik edildiyini, istirahətlərin təşkili və komitənin öhdəliyində olan vəzifələrin  yerinə yetirildiyini qeyd etdi.
Sonra Nəzarət Təftiş Komissiyasının üzvü a.e.ü.f.d Əminə Axundovanın  hesabatı dinlənilib.
Daha sonra iclasın sədri Elmi Təşkilatların Birləşmiş Həmkarlar İttifaqının sədri, h.e.d, professor Habil Qurbanov çıxış etdi. H.Qurbanov Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi və hesabat açıq səsvermə ilə qəbul olundu.
Daha sonra Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi (ATİAHİ) sədrinin müavini Mirzə Cəfərzadə çıxış edərək,  ATİAHİ-nin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verdi.
Sonda İnstitutun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədrini və Komitə üzvlərini müəyyənləşdirilməsi üçün   gizli səsvermə və Nəzarət Təftiş Komissiyasının üzvlərinin müəyyənləşdirilməsi üçün açıq səsvermə keçirildi. Gizli səsvermənin nəticəsinə görə səs çoxluğu ilə a.e.d, dosent Məmməd Məmmədov İnstitutun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri vəzifəsinə seçildi.

В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось отчетно-выборное собрание профкома
В Институте почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось отчетно-выборное собрание профсоюзного комитета. Вступительной речью собрание открыл генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев.
Мероприятие продолжилось с выступлением председателя профкома института д.а.н., доц. Мамеда Мамедова. М.Мамедов  представил участникам с отчётом, охватывающим 2018-2023 годы. Он отметил, что при организации профкома передавали  деньги в Фонд помощи Вооруженным Силам   в годы Второй  Отечественной войны , оказывалась материальная помощь обратившимся сотрудникам, организовывался отдых и выполнялись обязанности комитета.
Затем был выслушан доклад члена Контрольно-ревизионной комиссии д.ф.а.н. Амины Ахундовой.
Затем выступил председатель собрания, председатель Объединенного профсоюза научных организаций, профессор Хабиль Гурбанов. Х.Гурбанов высоко оценил деятельность профкома Института почвоведения и агрохимии, и отчет был принят открытым голосованием.
Выступая  Мирза Джафарзаде, заместитель председателя Республиканского комитета Свободного профсоюза сотрудников образования Азербайджана  дал подробную  информацию о деятельности РКСПСОА.
В конце  было проведено тайное голосование по определению председателя профкома института и членов комитета, а также открытое голосование по определению членов Контрольно-ревизионной комиссии. По результатам тайного голосования д.а.н.,доц. Мамед Мамедов был избран на должность председателя профкома института.