“Beynəlxalq Bitki Sağlamlığı Günü: dayanıqlı kənd təsərrüfatında bitki amili” mövzusunda Respublika elmi-praktik konfransı keçirilib
• 2024-05-15
14 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetində (ADAU) Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr edilən “Beynəlxalq Bitki Sağlamlığı Günü: dayanıqlı kənd təsərrüfatında bitki amili” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı keçirilib.
Qeyd edək ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş Assambleyası tərəfindən hər ilin 12 may tarixi Beynəlxalq Bitki Sağlamlığı Günü elan edilib. Hər il dünyanın bir çox ölkələrində həmin gün bitki sağlamlığının təmin olunması, ətraf mühitin qorunması istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilir.
Konfrans EGE Universitetinin Kənd təsərrüfatı fakültəsi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin (KTN) Bitkiçiliyin təşkili və monitorinqi şöbəsi, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, Aqrar Xidmətlər Agentliyi, Lənkəran Dövlət Universiteti və “Azərpambıq ASK” MMC-nin tərəfdaşlığı ilə baş tutub.
Konfransda Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev çıxış edərək keçirilən tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edib. Alim çıxışında qeyd edib ki, bitki sağlamlığında torpağın münbit və üzvi maddələr ilə zəngin olması, məhsuldarlığın  artırılması böyük əhəmiyyət kəsb edir.

"International Plant Health Day: Republican scientific-practical conference on plant factor in sustainable agriculture was held.
• 2024-05-15
On May 14, 2024 at Azerbaijan State Agrarian University dedicated to the 101st anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev, the republican scientific-practical conference was held on "International Plant Health Day: plant factor in sustainable agriculture". It should be noted that, the General Assembly of the United Nations declared May 12 as the" International Plant Health Day" every year. Every year, in many countries of the world, on that day, a number of measures are taken to ensure plant health and protect the environment.
The conference was organized by the Faculty of Agriculture of EGE University, Department of Organization and Monitoring of Crop Production of the Ministry of Agriculture, Food Safety Agency, Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Agrarian Services it was held in partnership with the Agency, Lankaran State University and "Azerpambig" LLC.
General director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev spoke at the conference and spoke about the importance of the event.
In his speech, the scientist noted that, the soil is fertile and rich in organic matter, increasing productivity is of great importance for plant health.