AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “17 iyun –Ümumdünya quraqlıq və səhralaşma ilə mübarizə günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib
• 2024-06-14
Bu gün AR Elm  və Təhsil nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  “17 iyun –Ümumdünya quraqlıq və səhralaşma ilə mübarizə günü”ə həsr olunmuş tədbir keçirilib.Tədbiri institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb.Alim çıxışında bildirib ki, 17 iyun – Ümumdünya quraqlıq və səhralaşma ilə mübarizə günü- səhralaşma, qlobal ekoloji və sosial - iqtisadi problemi günüdür. İqlim dəyişikliyi artıq bütün dövlətlər qarşısında danılmaz reallıq kimi dayanır. Dünyada ən irimiqyaslı tədbir olan COP-un keçirilməsi birtərəfli məsələ deyil. İqlim dəyişikliyi məsələsində beynəlxalq ictimaiyyətin, dünya ölkələrinin üzərinə böyük iş və məsuliyyət düşür. COP29-un ölkəmizdə keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunan professor Əlövsət Quliyev  bildirib ki, bu tədbir iqlim dəyişikliyi ilə bağlı qlobal müzakirələrdə ölkənin rolunu artıracaqdır.
Tədbirdə AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirliyinin əməkdaşı, beynəlxalq əməkdaşlıq və iqlim dəyişikliyi şöbəsinin baş məsləhətçisi Avazova Mətanət “Azərbaycan Respublikasının iqlimdəyişmələri üzrə platforması”, İqlim dəyişikliyi mərkəzinin direktoru Sevinc Əhmədova “İqlimi dəyişən əsas mənbələr”,  İqlim dəyişikliyi mərkəzinin baş mütəxəssisi Röya Əfəndiyeva “İqlim dəyişmələrinin səhralaşma və quraqlığa təsiri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdən sonra qarşıqlıqlı müzakirlərlə davam edən tədbirdə İnstitut əməkdaşlarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, 1994-cü ildən 170 dövlətin imzaladığı səhralaşma ilə mübarizə haqqında Konvensiya qüvvədədir. 17 iyunda qeyd olunan “Ümumdünya quraqlıq və səhralaşma ilə mübarizə günü” 1994-cü ildə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən elan olunmuşdur.

В Институте почвоведения и агрохимии МНО АР состоялось мероприятие, посвященное «17 июня – Всемирному дню борьбы с засухой и опустыниванием»
• 2024-06-14
Сегодня в Институте почвоведения и агрохимии МНО АР  состоялось мероприятие посвященное «17 июня – Всемирному дню борьбы с засухой и опустыниванием». Мероприятие открыл генеральный директор института, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. В своем выступлении ученый отметил, что 17 июня - Всемирный день борьбы с засухой и опустыниванием - день опустынивания, глобальной экологической и социально-экономической проблемы. Изменение климата теперь является неоспоримой реальностью перед всеми странами. Проведение COP, крупнейшего мероприятия в мире, не является односторонним вопросом. На международном сообществе и  странах мира стоит  большая задача и ответственность за борьбу с изменением климата. Касаясь важности проведения COP 29 в нашей стране, профессор Аловсат Гулиев отметил, что это мероприятие повысит роль нашей страны в глобальных дискуссиях по изменению климата.
На мероприятии выступили с докладами сотрудницы Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, старший советник отдела международного сотрудничества и изменения климата  Авазова Матанат  на тему «Платформа по изменению климата Азербайджанской Республики», директор Центра изменения климата Севиндж Ахмедова на тему «Основные источники изменения климата», Роя Эфендиева, главный эксперт Центра изменения климата  на тему «Влияние изменения климата на опустынивание и засуху». После докладов  на мероприятии были даны ответы на вопросы, интересующие сотрудников института.