AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda “17 iyun –Ümumdünya quraqlıq və səhralaşma ilə mübarizə günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib
• 2024-06-14
Bu gün AR Elm  və Təhsil nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  “17 iyun –Ümumdünya quraqlıq və səhralaşma ilə mübarizə günü”ə həsr olunmuş tədbir keçirilib.Tədbiri institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb.Alim çıxışında bildirib ki, 17 iyun – Ümumdünya quraqlıq və səhralaşma ilə mübarizə günü- səhralaşma, qlobal ekoloji və sosial - iqtisadi problemi günüdür. İqlim dəyişikliyi artıq bütün dövlətlər qarşısında danılmaz reallıq kimi dayanır. Dünyada ən irimiqyaslı tədbir olan COP-un keçirilməsi birtərəfli məsələ deyil. İqlim dəyişikliyi məsələsində beynəlxalq ictimaiyyətin, dünya ölkələrinin üzərinə böyük iş və məsuliyyət düşür. COP29-un ölkəmizdə keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunan professor Əlövsət Quliyev  bildirib ki, bu tədbir iqlim dəyişikliyi ilə bağlı qlobal müzakirələrdə ölkənin rolunu artıracaqdır.
Tədbirdə AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirliyinin əməkdaşı, beynəlxalq əməkdaşlıq və iqlim dəyişikliyi şöbəsinin baş məsləhətçisi Avazova Mətanət “Azərbaycan Respublikasının iqlimdəyişmələri üzrə platforması”, İqlim dəyişikliyi mərkəzinin direktoru Sevinc Əhmədova “İqlimi dəyişən əsas mənbələr”,  İqlim dəyişikliyi mərkəzinin baş mütəxəssisi Röya Əfəndiyeva “İqlim dəyişmələrinin səhralaşma və quraqlığa təsiri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrdən sonra qarşıqlıqlı müzakirlərlə davam edən tədbirdə İnstitut əməkdaşlarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, 1994-cü ildən 170 dövlətin imzaladığı səhralaşma ilə mübarizə haqqında Konvensiya qüvvədədir. 17 iyunda qeyd olunan “Ümumdünya quraqlıq və səhralaşma ilə mübarizə günü” 1994-cü ildə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən elan olunmuşdur.

An event dedicated to "June 17 - World Day of Combating Drought and Desertification" was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2024-06-14
Today, an event dedicated to "June 17 - World Day of Combating Drought and Desertification" was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The event was opened by the director general of the Institute, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev. In his speech, the scientist said that, June 17 - the World Day of Combating Drought and Desertification - is the day of desertification, a global environmental and socio-economic problem. Climate change is now an undeniable reality in front of all countries. At the event, an employee of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, senior adviser of the department of international cooperation and climate change -Avazova Matanat, "Platform on Climate Change of the Republic of Azerbaijan", Director of the Climate Change Center - Sevinj Ahmadova, "The main sources that change the climate", Senior specialist of the Climate Change Center - Roya Efendiyeva gave a speech on "The Impact of Climate Change on Desertification and Drought". At the event, an employee of the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, senior adviser of the department of international cooperation and climate change -Avazova Matanat, "Platform on Climate Change of the Republic of Azerbaijan", Director of the Climate Change Center - Sevinj Ahmadova, "The main sources that change the climate", Senior specialist of the Climate Change Center - Roya Efendiyeva gave a speech on "The Impact of Climate Change on Desertification and Drought". They gave reports on the effect of changes on desertification and drought.
After the lectures, questions of interest to the employees of the Institute were answered at the event, which continued with debates.
It should be noted that, the Convention on combating desertification signed by 170 countries has been in force since 1994. The "World Day to Combat Drought and Desertification" celebrated on June 17 was announced by the UN General Assembly in 1994.