AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Gənclər Günü ilə bağlı tədbir keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda  2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə tədbir keçirilib. İclası giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Alim, Gənclər gününün MDB məkanında və Şərqi Avropa ölkələri arasında ilk dəfə Azərbaycanda qeyd olunmasını vurğulayaraq, Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 1 fevral 1997-ci il tarixində “2 fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü elan edilməsi haqqında” Sərəncam imzalandığını qeyd edib. Institutun gənclərini ürəkdən təbrik edən Ə.Quliyev  onlara gələcək fəaliyyətlərində də uğurlar arzulayıb, tövsiyələrini səsləndirib.
Daha sonra Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı çıxış edərək, ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu gənclər siyasətindən bəhs edib. O, gənclərin inkişafı üçün imzalanan fərmanlar, sərəncamlar və qəbul edilən qanunların gənc nəslin gələcək uğurları üçün möhkəm zəmin yaratdığını vurğulayıb.
Tədbirdə institutun elmi katibi, a.e.ü.f.d Sultan Hüseynova çıxış edərək institutun gənclərini təbrik edib, elmi fəaliyyətlərində onlara yeni nailiyyətlər arzulayıb, İnstututun gənc alimləri b.ü.f.d Roza Məmmədova və a.e.ü.f.d Rəhilə İslamzadə çıxışlarında bu günün əhəmiyyəti və tarixi haqqında danışıb, Gənclər Gününün təsis edilməsinin Azərbaycan gəncliyinə göstərilən diqqət və qayğının parlaq nümunəsi olduğunu qeyd ediblər. Onlar, həmçinin, müasir dövrdə gənclərin elmi fəaliyyətlərində bu diqqətin rolunu xüsusi vurğulayıblar.
Sonda institutun elmi-ictimai fəaliyyətində fərqlənən  bir qrup gənc  təşəkkürnamə ilə təltif  edilib.

An event dedicated to Youth Day was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
• 2025-01-31
An event was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on the occasion of February 2 - Youth Day. The meeting was opened by the Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. The scientist emphasized that, Youth Day was celebrated in Azerbaijan for the first time in the CIS and Eastern European countries, noting that, the National Leader Heydar Aliyev signed a decree on February 1, 1997 "On the Declaration of February 2 - Azerbaijan Youth Day". Alovsat Guliyev, who warmly congratulated the young people of the institute, wished them success in their future activities and offered his recommendations.
Later, Tarlan Yelmarli, Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, spoke about the successful youth policy implemented in our country. He emphasized that, the decrees, orders, and laws signed for the development of youth create a solid foundation for the future success of the younger generation.
At the event, the scientific secretary of the institute, Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences Sultan Huseynova, congratulated the young people of the institute and wished them new successes in their scientific activities. Young scientists of the institute, Doctor of Philosophy in Biology Roza Mammadova and Doctor of Philosophy in Agrarian Sciences Rahila Islamzadeh, spoke about the importance and history of this day in their speeches, noting that the establishment of Youth Day is a shining example of the attention and care shown to the youth of Azerbaijan. They also emphasized the role of this focus in the scientific activities of young people in the modern era.
At the end, a group of young people who distinguished themselves in the scientific and social activities of the İnstitute were awarded certificates of appreciation.