Qazaxıstanlı doktorant Azərbaycanda elmi təcrübəsini uğurla başa vurub
Əl-Fərabi adına Qazaxıstan Milli Universitetinin “Ekologiya” ixtisası üzrə III kurs doktorantı Oşaqbay Aytu Aydaroğlu Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda keçdiyi elmi təcrübəni uğurla yekunlaşdırıb.
Təcrübə müddətində doktorant institutun müxtəlif profil üzrə fəaliyyət göstərən laboratoriyaları ilə yaxından tanış olub. O, burada torpaqşünaslıq və aqrokimya sahəsində aparılan elmi-tədqiqat işləri, o cümlədən torpaqların fiziki, kimyəvi və bioloji xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi, aqrokimyəvi analizlər, makro və mikroelementlərin təyini, mineralogiya və torpaq deqradasiyasının qiymətləndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə geniş məlumatlar əldə edilib.
Laboratoriyalarda müasir cihaz və metodikalarla tanış olan doktoranta analiz prosesləri əyani şəkildə nümayiş etdirilib. Xüsusilə, torpaq mineralogiyası sahəsində gilin, karbonatların və digər mineral komponentlərin aqrokimyəvi xüsusiyyətlərə təsiri, habelə aqroekosistemlərin davamlı inkişafında bu faktorların rolu ətraflı şəkildə izah olunub.
Elmi təcrübə müddətində Oşaqbay Aytu Aydaroğluna həm nəzəri, həm də praktiki biliklərini dərinləşdirmək imkanı yaradılıb. Oşaqbay Aytu Aydaroğlu ilə institutun aparıcı alim və mütəxəssisləri arasında peşəkar müzakirələr aparılıb, təcrübə mübadiləsi həyata keçirilib və qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq imkanları yaradılıb.
Təcrübənin son günü Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü professor Əlövsət Quliyev qazaxıstanlı doktorantla görüş keçirib. Görüş zamanı o, Oşaqbay Aytu Aydaroğluna sertifikat təqdim edib və elmi fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Professor Əlövsət Quliyev bildirib ki, belə beynəlxalq elmi təcrübə proqramları təkcə gənc tədqiqatçıların bilik və bacarıqlarının inkişafına deyil, həm də Azərbaycan və Qazaxıstan arasında elmi əlaqələrin möhkəmlənməsinə, region üçün aktual olan ekoloji problemlərin birgə tədqiqinə və müasir texnologiyaların tətbiqinə mühüm töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, bu cür elmi təcrübələr gələcəkdə birgə layihələrin həyata keçirilməsi, ortaq tədqiqat mövzularının işlənməsi və innovativ həll yollarının paylaşılması baxımından da əhəmiyyətlidir.

Doctoral student from the Kazakhstan successfully completes scientific internship in Azerbaijan.
A third-year doctoral student in "Ecology" at the Al-Farabi Kazakh National University- Oshakbay Aytu Aydaroglu has successfully completed his scientific internship at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
During the internship, the doctoral student became closely acquainted with the institute's laboratories operating in various fields. He said that, extensive information was obtained on the scientific research carried out in the field of soil science and agrochemistry, including the study of the physical, chemical and biological properties of soils, agrochemical analyses, determination of macro and microelements, mineralogy and assessment of soil degradation.
The doctoral students, who were familiar with modern equipment and methods in the laboratories, were visually demonstrated the analysis processes. In particular, in the field of soil mineralogy, the influence of clay, carbonates and other mineral components on agrochemical properties, as well as the role of these factors in the sustainable development of agroecosystems, was explained in detail.
During the scientific internship, Oshakbay Aytu Aydaroglu was given the opportunity to deepen both his theoretical and practical knowledge. Professional discussions were held between Oshakbay Aytu Aydaroglu and the leading scientists and specialists of the institute, experience was exchanged, and opportunities for mutual scientific cooperation were created.
On the last day of the internship, Professor Alovsat Guliyev, Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, Corresponding Member of ANAS, held a meeting with the Kazakh doctoral student. During the meeting, he presented a certificate to Oshakbay Aytu Aydaroglu and wished him success in his scientific activities.
Professor Alovsat Guliyev said that, such international scientific internship programs will not only develop the knowledge and skills of young researchers, but will also make a significant contribution to strengthening scientific ties between Azerbaijan and Kazakhstan, joint research into environmental problems relevant to the region, and the application of modern technologies.
It should be noted that, such scientific experiments are also important in terms of implementing joint projects in the future, developing joint research topics, and sharing innovative solutions.