Dövlət Turizm Agentliyinin nümayəndələri Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda qonaq oldular
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyinin Qoruqların İdarəetmə Mərkəzinin Layihələrin idarə edilməsi üzrə baş mütəxəssisi Şeyda Allahverdiyeva, memar Gülnar Əliyeva və agentliyin digər əməkdaşları AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda qonaq olublar.
Qonaqlar institutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyevlə görüşüblər. Görüşdə Şuşada kəhriz sisteminin olub-olmaması ilə bağlı araşdırmalar, eləcə də həmin ərazilərdə yerləşən digər qədim su obyektləri – xüsusilə də şor-şirin quyuları haqqında suallar müzakirə olunub. Qarabağ bölgəsində mövcud olan və vaxtilə yerli əhalinin su təminatında mühüm rol oynamış kəhrizlər barədə geniş məlumatlar təqdim olunub.
Professor Əlövsət Quliyev ölkəmizin zəngin su mədəniyyəti irsi, o cümlədən kəhrizlərin ekologiya, kənd təsərrüfatı və davamlı su idarəçiliyindəki əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. O, qeyd edib ki, bu su mənbələri həm də ekoturizm baxımından böyük potensiala malikdir.

Представители Государственного агентства по туризму посетили Институт почвоведения и агрохимии
Главный специалист по управлению проектами Центра управления заповедниками Государственного агентства по туризму Азербайджанской Республики Шейда Аллахвердиева, архитектор Гюльнар Алиева и другие сотрудники агентства посетили Институт почвоведения и агрохимии МНО АР.
Гости встретились с генеральным директором института, членом-корреспондентом НАНА, профессором Аловсатом Гулиевым. На встрече обсуждалось существование системы кахризов в Шуше, а также обсуждались вопросы о других древних водоемах, расположенных в этих районах, особенно о солено - пресных источниках. Была представлена широкая информация о кахризах, существовавших в Карабахском регионе и когда-то игравших важную роль в водоснабжении местного населения.
Профессор Аловсат Гулиев подробно рассказал о богатом водном культурном наследии нашей страны, в том числе о значении кахризов в экологии, сельском хозяйстве и устойчивом управлении водными ресурсами. Он отметил, что эти водные источники также имеют большой потенциал с точки зрения экотуризма.