Mineral gübrələr laboratoriyasının rəhbəri:
“Mineral gübrələr” laboratoriyası təşkil olunduğu 1956-cı ildən 1978-ci ilə kimi bu laboratoriyaya a.e.d., prof. Rizvan Qafar oğlu Hüseynov rəhbərlik etmişdir.
Laboratoriyada tədqiqatlar torpaqda fosfor rejimi və bitkilərin mineral qidalanması istiqamətində inkişaf etdirilmişdir. Respublikanın suvarılan əsas tip torpaqlarında fosfor birləşmələrinin ehtiyat və formaları müəyyənləşmiş, torpaqda fosforun çevrilmə və hərəkət qanunauyğunluğu öyrənilmişdir. Nəticə olaraq pambıq toxumlarının fosfor gübrələri ilə eyni zamanda səpilməsi tövsiyyə olunmuş və respublikanın pambıq sahələrində geniş tətbiq olunmuşdur.
Respublikanın müxtəlif torpaq-iqlim bölgələrində mütəmadi olaraq torpaqların aqrokimyəvi xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi istiqamətində işlər aparılmışdır. Bu işlərin nəticələri “SSRİ torpaqlarının aqrokimyəvi xüsusiyyətləri” adlı monoqrafiyada öz əksini tapmışdır. Eyni zamanda 1969-cu ildə nəşr olunmuş “Aqrokimya” dərs vəsaitindən respublikada gübrələrə olan tələbatın planlaşdırılması və müxtəlif  bitkilər üzrə aqroqaydaların tərtibatı üçün istifadə olunmuşdur.
Çay bitkisi altında gübrələrin uzun müddət tətbiqi ilə əlaqədar tədqiqatlara xüsusi diqqət yetirilmişdir. Bununla əlaqədar torpağın aqrokimyəvi, fiziki-kimyəvi xüsusiyyətləri, məhsuldarlıq, yaşıl çay yarpaqlarında maddələr mübadiləsi və keyfiyyət göstəriciləri öyrənilmişdir. Kalium probleminə də böyük diqqət ayrılmışdır - Prof. R.Q. Hüseynov 1957-1968-ci illərdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində çalışmışdır.
1978-1991-ci illərdə laboratoriyaya a.e.d., prof. Fizuli Həmid oğlu Axundov rəhbərlik etmişdir.
O, müxtəlif bitkilər altında qatı və mürəkkəb gübrələrin tətbiqi ilə əlaqədar tədqiqatlar aparmış və bu gübrələrin bitkilərdə maddələr mübadiləsinə təsirini öyrənmişdir.
1992-2015-ci illərdə laboratoriyaya a.e.d., prof. Z.R. Mövsümov rəhbərlik etmişdir.
Z.Mövsümov 1994-2003-cü illərdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda elmi işlər üzrə direktor müavini əzifəsində işləmiş, 1997-2001-ci illərdə institutun direktoru vəzifəsini icra etmişdir.
Z.R. Mövsümovun “Əsas qida maddələrinin dövriyyəsi və balansı” problemi üzrə apardığı çox mühüm tədqiqatların nəticələri bir çox elmi işlərdə, o cümlədən “Azərbaycan əkinçiliyində azot problemi” monoqrafiyasında (1978) öz əksini tapmışdır.
Sonrakı dövrlərdə onun nitratların bitkilərdə toplanmasına təbii amillərin, eləcə də insan fəaliyyətinin təsirinin öyrənilməsinə həsr edilmiş tədqiqatlarının nəticələri “Bitki məhsullarında nitratların toplanması (1994) və digər elmi məqalələrdə öz əksini tapmışdır.
Z.R. Mövsümov sonrakı tədqiqatlarında azot probleminin həllinə daha geniş aspektlərdən yanaşaraq əsas qida maddələrinin (azot, fosfor, kalium) balansı əkin dövriyyəsi sistemində öyrənilmişdir. Bu istiqamətdə aparılmış tədqiqatların nəticələri “Növbəli əkin dövriyyəsində qida elementlərinin səmərəliliyinin və balansının elmi əsasları” (2006) monoqrafiyasında verilmişdir.
1996-cı ildə Mikroelementlər və mikrogübrələr laboratoriyası qrup şəklində Mineral gübrələr laboratoriyasına birləşdirilmişdir. 2015-ci ildə yenidən “Mikroelementlər” və “Mineral gübrələr” laboratoriya şəklində ayrılmışdır.

Head of  the laboratory of “Mineral fertilizers”:
This laboratory was headed by doc. of agr.sc., prof. RizvanGhafarogluHuseynov from 1956 to 1978, when the "Mineral fertilizers" laboratory was established.
Researches in the laboratory were developed in the direction of phosphorus regime in the soil and mineral nutrition of plants. Reserves and forms of phosphorus compounds in the main irrigated soils of the republic were determined, and the regularity of transformation and movement of phosphorus in the soil was studied. As a result, simultaneous sowing of cotton seeds with phosphorus fertilizers was recommended and widely applied in cotton fields of the republic.
Studies of the agrochemical properties of soils have been regularly carried out in different soil-climatic regions of the republic. The results of these works were reflected in the monograph "Agrochemical properties of USSR soils". At the same time, the "Agrochemistry" textbook, published in 1969, was used for planning the demand for fertilizers in the republic and developing agro-rules for various crops.
Special attention has been paid to the researches related to the long-term application of fertilizers under the tea plant. In this regard, agrochemical, physicochemical properties of the soil, productivity, metabolism and quality indicators of green tea leaves were studied. A lot of attention has been paid to the problem of potassium - Prof. R.G. Huseynov worked as the assistant director for scientific affairs at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS in 1957-1968.
The laboratory was headed by doc. of agr.sc., prof. Fizuli Hamid ogluAkhundov in 1978-1991.
He conducted research on the application of solid and complex fertilizers under various plants and studied the effect of these fertilizers on plant metabolism.
The laboratory was headed by doc. of agr.sc., prof. Z.R. Movsumov in 1992-2015.
1. Movsumov worked as the assistant director for scientific works at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS in 1994-2003, he worked the director of the institute in 1997-2001.
The results of very important research which conduct by Z.R. Movsumov on the problem of "Circulation and balance of basic nutrients" were reflected in many scientific works, including the monograph "Nitrogen problem in Azerbaijani agriculture" (1978).
In later periods, the results of his researches devoted to the study of the influence of natural factors and human activities on the accumulation of nitrates in plants were reflected in "Nitrate accumulation in plant products” (1994) and other scientific articles.
Z.R. Movsumov studied the balance of the main nutrients (nitrogen, phosphorus, potassium) in the crop rotation system by approaching the solution of the nitrogen problem from broader aspects in his subsequent research. The results of the researches conducted in this direction are given in the monograph "Scientific bases of the efficiency and balance of nutrients in crop rotation" (2006).
The laboratory of Microelements and Microfertilizers was merged into the laboratory of Mineral fertilizers as a group in 1996. "Microelements" and "Mineral fertilizers" were again separated in the form of a laboratory in 2015.