Mineral gübrələr laboratoriyasının rəhbəri:
“Mineral gübrələr” laboratoriyası təşkil olunduğu 1956-cı ildən 1978-ci ilə kimi bu laboratoriyaya a.e.d., prof. Rizvan Qafar oğlu Hüseynov rəhbərlik etmişdir.
Laboratoriyada tədqiqatlar torpaqda fosfor rejimi və bitkilərin mineral qidalanması istiqamətində inkişaf etdirilmişdir. Respublikanın suvarılan əsas tip torpaqlarında fosfor birləşmələrinin ehtiyat və formaları müəyyənləşmiş, torpaqda fosforun çevrilmə və hərəkət qanunauyğunluğu öyrənilmişdir. Nəticə olaraq pambıq toxumlarının fosfor gübrələri ilə eyni zamanda səpilməsi tövsiyyə olunmuş və respublikanın pambıq sahələrində geniş tətbiq olunmuşdur.
Respublikanın müxtəlif torpaq-iqlim bölgələrində mütəmadi olaraq torpaqların aqrokimyəvi xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi istiqamətində işlər aparılmışdır. Bu işlərin nəticələri “SSRİ torpaqlarının aqrokimyəvi xüsusiyyətləri” adlı monoqrafiyada öz əksini tapmışdır. Eyni zamanda 1969-cu ildə nəşr olunmuş “Aqrokimya” dərs vəsaitindən respublikada gübrələrə olan tələbatın planlaşdırılması və müxtəlif  bitkilər üzrə aqroqaydaların tərtibatı üçün istifadə olunmuşdur.
Çay bitkisi altında gübrələrin uzun müddət tətbiqi ilə əlaqədar tədqiqatlara xüsusi diqqət yetirilmişdir. Bununla əlaqədar torpağın aqrokimyəvi, fiziki-kimyəvi xüsusiyyətləri, məhsuldarlıq, yaşıl çay yarpaqlarında maddələr mübadiləsi və keyfiyyət göstəriciləri öyrənilmişdir. Kalium probleminə də böyük diqqət ayrılmışdır - Prof. R.Q. Hüseynov 1957-1968-ci illərdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində çalışmışdır.
1978-1991-ci illərdə laboratoriyaya a.e.d., prof. Fizuli Həmid oğlu Axundov rəhbərlik etmişdir.
O, müxtəlif bitkilər altında qatı və mürəkkəb gübrələrin tətbiqi ilə əlaqədar tədqiqatlar aparmış və bu gübrələrin bitkilərdə maddələr mübadiləsinə təsirini öyrənmişdir.
1992-2015-ci illərdə laboratoriyaya a.e.d., prof. Z.R. Mövsümov rəhbərlik etmişdir.
Z.Mövsümov 1994-2003-cü illərdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda elmi işlər üzrə direktor müavini əzifəsində işləmiş, 1997-2001-ci illərdə institutun direktoru vəzifəsini icra etmişdir.
Z.R. Mövsümovun “Əsas qida maddələrinin dövriyyəsi və balansı” problemi üzrə apardığı çox mühüm tədqiqatların nəticələri bir çox elmi işlərdə, o cümlədən “Azərbaycan əkinçiliyində azot problemi” monoqrafiyasında (1978) öz əksini tapmışdır.
Sonrakı dövrlərdə onun nitratların bitkilərdə toplanmasına təbii amillərin, eləcə də insan fəaliyyətinin təsirinin öyrənilməsinə həsr edilmiş tədqiqatlarının nəticələri “Bitki məhsullarında nitratların toplanması (1994) və digər elmi məqalələrdə öz əksini tapmışdır.
Z.R. Mövsümov sonrakı tədqiqatlarında azot probleminin həllinə daha geniş aspektlərdən yanaşaraq əsas qida maddələrinin (azot, fosfor, kalium) balansı əkin dövriyyəsi sistemində öyrənilmişdir. Bu istiqamətdə aparılmış tədqiqatların nəticələri “Növbəli əkin dövriyyəsində qida elementlərinin səmərəliliyinin və balansının elmi əsasları” (2006) monoqrafiyasında verilmişdir.
1996-cı ildə Mikroelementlər və mikrogübrələr laboratoriyası qrup şəklində Mineral gübrələr laboratoriyasına birləşdirilmişdir. 2015-ci ildə yenidən “Mikroelementlər” və “Mineral gübrələr” laboratoriya şəklində ayrılmışdır.

Заведующий лабораторией минеральных удобрений:
С 1956 по 1978 годы, когда была создана лаборатория «Минеральные удобрения», эту лабораторию возглавлял профессор Ризван Гафар оглы Гусейнов. Исследования в лаборатории развивались в направлении фосфорного режима почвы и минерального питания растений.
Определены запасы и формы соединений фосфора в основных орошаемых почвах республики, изучены закономерности трансформации и движения фосфора в почве. В результате одновременный посев семян хлопчатника с фосфорными удобрениями был рекомендован и широко применялся на хлопковых полях республики. Регулярно проводились исследования агрохимических свойств почв в различных почвенно-климатических районах республики. Результаты этих работ нашли отражение в монографии «Агрохимические свойства почв СССР». В то же время учебник «Агрохимия», изданный в 1969 г., использовался для планирования потребности республики в удобрениях и разработки агронорм по различным культурам.
Особое внимание уделено исследованиям, связанным с длительным внесением удобрений под чайный куст. В связи с этим были изучены агрохимические, физико-химические свойства почвы, продуктивность, обмен веществ и качественные показатели листьев зеленого чая. Проблеме калия уделялось много внимания - проф. Р.К. В 1957-1968 годах Гусейнов работал заместителем директора по научной работе Института почвоведения и агрохимии НАНА.
В 1978-1991 годах лабораторией руководил профессор Физули Гамид оглы Ахундов.
В 1994-2003 гг. З. Мовсумов работал заместителем директора по научной работе Института почвоведения и агрохимии НАНА, а в 1997-2001 гг. занимал должность директора института.   Он проводил исследования по применению твердых и комплексных удобрений под различные растения и изучал влияние этих удобрений на метаболизм растений.
В 1994-2003 гг. З. Мовсумов работал заместителем директора по научной работе Института почвоведения и агрохимии НАНА, а в 1997-2001 гг. занимал должность директора института.    Результаты очень важных исследований Мовсумова по проблеме «Круговорот и баланс основных питательных веществ» нашли отражение во многих научных трудах, в том числе в монографии «Азотная проблема в сельском хозяйстве Азербайджана» (1978).
В более поздние периоды результаты его исследований, посвященных изучению влияния природных факторов и деятельности человека на накопление нитратов в растениях, нашли отражение в «Накопление нитратов в растительных продуктах» (1994) и других научных статьях.
В своих последующих исследованиях З.Р.Мовсумов изучал баланс основных элементов питания (азот, фосфор, калий) в системе севооборота, подходя к решению азотной проблемы с более широких сторон. Результаты исследований, проведенных в этом направлении, приведены в монографии «Научные основы эффективности и баланса элементов питания в севооборотах» (2006 г.).
В 1996 году Лаборатория микроэлементов и микроудобрений была объединена в Лабораторию минеральных удобрений как группа. В 2015 году «Микроэлементы» и «Минеральные удобрения» вновь разделены в виде лаборатории. В 2015 году «Микроэлементы» и «Минеральные удобрения» снова были разделены в виде лаборатории.