Laboratoriya rəhbəri,aqrar elmləri fəlsəfə doktoru,dosent
Laboratoriya 1975-ci ildə “Tətbiq və məlumat” adı altında fəaliyyətə başlayıb, və onun ilk rəhbəri Akademik Babayev M.P. idi. Müxtəlif vaxtlarda  ona İsmaylov C., Ağayev N., Süleymanov N. rəhbərlik etmişdilər. 2024-cü ildən laboratoriyanın rəhbəri Abbasova R. təyin olunmuşdur.
2003-cü ildə laboratoriyanın adı dıyişilərək “Analitik məlumat, patent və tətbiq” adlandırılmışdır. 2007-ci ildə institutda gedən struktur dəyişilərək və laboratoriya nəzdində fəaliyyət göstərən “Mübadiləvi və dönərli torpaq proseslərinin tədqiqi” qrupunun əldə etdiyi nəticələr, tədqiq edilən elmi işlərin istiqaməti nəzərə alınmaqla o, “Dönərli torpaq proseslərinin tədqiqi” və 2015-ci ildən  isə “Torpaq proseslərinin dinamikası” laboratoriyası adlandırılmışdır.
Laboratoriyanın əsas elmi istiqamətini təbii şoranlarda duzların hərəkətinin ekoloji optimizasiyasının mübadiləvi və dönərli torpaq prosesləri mövqeyindən mümkünlüyü nəzəri-fundamental probleminin həlli müəyyənləşdirir.
Təbii şoranlarda duzların miqrasiyasının ekoloji optimizasiyası, landşafta-adaptasiya prinsiplərinə əsaslanan, abiotic factorların təsirindən formalaşan hidrodinamik resursların torpaq mühitində hərəkətinin tənzimlənməsi və idarə olunması üsulları işlənib hazırlanmışdır. Tədqiqatların nəticələri olaraq, R.Y.Abbasova 2009-cu ildə “Siyəzən-Sumqayıt massivi təbii şoranlarında şorlaşma prosesinin dönərliyinin təmini üsulları” adlı dissertasiya işini yerinə yetirərək a.e.f.d elmi dərəcəsi almışdır. İntensiv iqlim dəyişikliyi şəraitində təbii şoranların torpaq-ekoloji adaptasiya olunan metodlar  baxımından öyrənilməsi müasir şəraitdə həddən artıq aktualdır. Laboratoriyada işlənib hazırlanmış, təbii şoranların tədqiqi və inkişaı landşaft – adaptasiya olunan  metod geniş tədbiqə tövsiyə oluna bilər.
Tədqiqatların nəticələri olaraq  “Takırvari şoranların landşaft adaptasiyası üsulu ilə torpaq ekoloji  bərpası” monoqrafiyası (N.R.Süleymanov, R.Y.Abbasova, 2012 il) nəşr edilmişdir.
Mövzu üzrə 3 nəticə AMEA 2009-2012-ci illərdə  əldə olunmuş “Ən mühüm nəticələr” siyahısına daxil edilmişdir.
Meliorasiyada yeni istiqamətin şişməyə meyilli ağır gilli şoranların kompleks meliorasiyası problem a.e.f.d., dosent N.R.Süleymanov tərəfindən tədqiq edilmişdir. Ilk dəfə olaraq yüksək şişmə qabiliyyətinə malik ağır gilli torpaqların meliorasiyasının nəzəri, konseptual, metodiki əsasları işlənib hazırlanmış, bu məqsədlə qarışıq strukturlu torpaq mühitinin yaradılması təklif edilmiş, mühitin fiziki halını səciyyələndirən yeni parametrlər və anlayışlar, onların tərəddüd sərhədləri, kompleks meliorasiyanın nəzəri təminat şərtləri və yuma norması, torpağın şişmə qabiliyyətini təmin etmək üçün riyazi modellər təklif edilmişdir.
Tədqiqatların nəticələri olaraq “Şişməyə meyilli ağır gilli şoranların kompleks meliorasiyasının konseptual və metodiki əsasları”, “Şişməyə meyilli ağır gilli şoranların kompleks meliorasiyası” monoqrafiyaları nəşr edilmişdir.
2006-cı ilin yekunlarına görə qrupun tədqiq etdiyi “Təbii şoranlada duzların miqrasiyasının  ekoloji optimizasiyası” mövzusu üzrə nəticələr BEB ən mühüm nəticələri siyahısına daxil edilmiş və AMEA internet saytında yerləşdirilmişdir.
Son dövrlərdə aparılan tədqiqatlar, müxtəlif ekosistemlər və landşaft elementləri altında təşəkkül tapmış dispers mühitlərdə baş verən elementar torpaq prosesləri ilə torpağın hidrotermik potensialı arasında əlaqələrin nəzəri mahiyyəti əsaslandırılmış, limitləyici yeni parametr–HTP irəli sürülmüşdür. Bu parametrin struktur əmsalı və ölçü vahidi (snr) təklif olunmuşdur. Torpaq mühitində baş verən proseslərin məkan-zaman anlamında dövri, dönərli mahiyyəti təsbit olunmuş, nəzəri cəhətdən əsaslandırılmışdır.
Mövzu üzrə N.B.Əlizadə 2018-ci ildə “Böyük Qafqazın qonur dağ-meşə torpaqlarının hidrotermik potensialının müqayisəli tədqiqi” dissertasiya işini müdafiə etmiş və a.e.f.d. elmi dərəcəsi almışdır.
Tədqiqatın nəticələri 2019-cu ildə nəşr olunmuş “Torpaqşünaslığın fundamental problemlərinin həllinə V.R.Volobuyev məktəbinin tövhələri” adlı kitabında əks olunmuşdur.
Hal hazırda laboratoriya “Qarabağ və Şərqi Zənqəzur iqtisadi rayon torpaqlarının məkan məlumatlarının təhlili, aqrobioekoloji, mineraloji tədqiqatları əsasında qiymətləndirilməsi və onlardan səmərəli istifadənin elmi əsasları” kompleks mövzusunda iştirak edir.

Head of Laboratory PhD in agrarian sciences, docent,
Laboratory "Implementation and Information" was organized  in 1975. 2003, it was renamed the laboratory "Analytical Inforation, Patent and Implementation". In connection with the structural transformations carried out at the institute and the results obtained, the scientific group for the study “Exchange and reversible soil processes”, and also taking into account the directions of scientific research in 2007, was named the laboratory “Reversible soil processes”, and in 2015 was renamed "The dynamics of soil processes."
The laboratory investigates the fundamental problem of the possibility of soil-ecological optimization of the process of salt accumulation in natural salt marshes of lake-alluvial origin from the position of reversibility of processes and exchange reactions.
A landscape-adaptive soil - cological   method for the development of takyr-like solonchaks was developed by controlling the speed of the hydrodynamic resources of the landscape in the soil environment, with further development under natural virgin vegetation under the influence of abiotic factors. A monograph entitled “Landscape-adaptive soil-ecological development of takyr salt marshes” (N. R. Suleymanov, R. Y. Abbasova, 2012) was published on this topic. N.R. Suleymanov developed the foundations of the “complex amelioration of swelling heavy clay saline soils”, which are a new direction in soil amelioration. Conceptual, theoretical, methodological foundations of flushing highly swellable soils were developed, the concept of “real porosity” was introduced, taking into account the variability of the structural state of the swelling soil environment. To neutralize the negative effect of swelling, the creation of a soil environment with a mixed structure was proposed, and new parameters characterizing the structural state of the soil were introduced, and the boundary values ​​of these parameters were determined. Theoretical conditions for ensuring synergistic efficiency in complex land reclamation are proposed, mathematical models for calculating the washing rate and determining the amount of swelling of the soil are developed. On this topic were published monographs "Conceptual and methodological foundations of complex melioration of heavy clay swollen salt marshes", "Complex melioration of heavy clay swollen salt marshes"
According to the results of 2006, the group’s theme “Ecological optimization of salt transfer in natural salt-marshes” was included in the list of the most important results and exhibited on the A Azerbaijan NAS website.
At present, research is being conducted in the laboratory to identify links between the hydrothermal potential and reversible soil processes that ensure the cyclical nature of elementary soil processes that take place in the soil environment under various ecosystems. A new soil limiting parameter–HTP, its unit of measurement and coefficient of structurality have been proposed. The temporal-spatial essence of cyclic, reversible soil processes occurring in a dispersed medium has been explained and theoretical substantiations are given.
In 2018, the dissertation on the topic N.B. Alizade defended his dissertation "Comparative studies of the hydrothermal potential of brown mountain-forest soils of the Greater Caucasus" and received a scientific degree pHD.
The results of the research are reflected in the book "Contributions of VR Volobuyev school to the solution of fundamental problems of soil science", published in 2019.
To the list of the most important scientific results of Azerbaijan National Academy Science for 2009-2012 years 3 lab results were included.