Torpaqların eroziyası laboratoriyası
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 18 iyul 2016-cı il tarixlə 277 nömrəli “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının bəzi məsələləri haqqında”  Qərarı ilə Eroziya və Suvarma İnstitutu Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu ilə birləşdirilərək onların bazasında və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin 2016-ci il  №342  qərarına əsasən “Torpaqların eroziyası” laboratoriyası yaradılmışdır.
Laboratoriyanın əsas elmi istiqamətləri: Azərbaycan Respublikası torpaqlarında eroziya proseslərinin öyrənilməsi və qarşısının alınması yollarının hazırlanması.

Лаборатория эрозии почв
Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 277 от 18 июля 2016 года «О некоторых вопросах Национальной Академии Наук Азербайджана» Институт эрозии и ирригации был объединен с Институтом почвоведения и агрохимии, и на их базе в соответствии с Постановлением Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана № 342 от 2016 года была создана лаборатория “Эрозия почв”
Основные научные направления лаборатории: Изучение эрозионных процессов в почвах Азербайджанской Республики и разработка способов их предотвращения.
Кадровый потенциал лаборатории составляет 8 человек: 2 ведущих научных сотрудника, 2 старших научных сотрудника, 2 научных сотрудника, 1 младший научный сотрудник.