• Cümə, Dekabr 26, 2025
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev Şuşa şəhərinin və Daşaltı kəndinin içməli su təchizatı sisteminin yaradılması ilə bağlı işçi qrupun iclasında iştirak edib
• 2022-04-21
Aprelin 19-u Azərsu ASC-nin  tərkibində “Şuşa şəhərinin  və Şuşa rayonunun Daşaltı kəndinin dayanıqlı içməli su təchizatı sisteminin yaradılması ilə bağlı texniki-iqtisadi əsaslandırmanın və ilkin layihə sənədlərinin hazırlanması” məqsədi ilə yaradılmış dövlət komissiyasının  Şuşa şəhərində növbəti müzakirəsi keçirilmişdir. Tədbirdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev də iştirak edib.
İclasda Şuşa şəhərinin içməli su təchizatının bərpası məqsədilə görülmüş təxirəsalınmaz işlər və perspektiv layihələr barədə məlumat verilib, iqlim dəyişikliklərinin su ehtiyatlarına təsiri ilə bağlı təqdimatlar edilib. Qeyd edilib ki, Şuşa şəhəri işğaldan azad olunduqdan sonra şəhəri su ilə təmin edən Kiçik Kirs və Zarıslı mənbələrinin fəaliyyəti qısa müddət ərzində bərpa edilib, magistral kəmərlərdə və su anbarlarında təmir-bərpa işləri həyata keçirilməkdədir.
Şuşa şəhərinin içməli su və tullantı su sistemlərinin yenidən qurulması ilə bağlı perspektiv layihələr, bu sahədə innovativ texnologiyaların tətbiqi və ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi məsələləri də müzakirə edilib. Şuşa şəhərində baş tutan iclasda “Azərsu” ASC-nin və işçi qrupuna daxil olan digər dövlət təşkilatlarının əməkdaşları və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbirin yekununda  İşçi qrupunun üzvləri yaradılacaq yeni su anbarının tikiləcəyi yerə baxış keçirib, ərazinin coğrafı mövqeyi və relyefi ilə tanış olublar.

Член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев участвует в заседании рабочей группы в связи с созданием системы питьевого водоснабжения города Шуша и села Дашалты
• 2022-04-21
19 апреля в Шуше состоялось очередное обсуждение государственной комиссии, созданной при ОАО «Азерсу» с целью «Подготовка технико-экономического обоснования и предварительной проектной документации по созданию устойчивой системы питьевого водоснабжения города Шуша и села Дашалты Шушинского района». В мероприятии также принял участие генеральный директор Института почвоведения и агрохимии НАНА, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев.
На заседании   участникам  было сообщено о проделанной неотложной работе по восстановлению питьевого водоснабжения Шуши и перспективных проектах, а также  выступили с презентациями о влиянии изменения климата на водные ресурсы. Было отмечено, что после освобождения Шуши в короткие сроки были восстановлены источники Кичик Кирс и Зарисли, снабжающие город водой, ведутся ремонтные работы на магистральных трубопроводах и водохранилища .
Также были обсуждены перспективные проекты реконструкции систем питьевого водоснабжения и водоотведения в Шуше, применение инновационных технологий в этой области и оценка воздействия на окружающую среду.На заседании, которое состоялось в Шуше, приняли участие сотрудники и специалисты ОАО «Азерсу» и других государственных структур, входящих в состав рабочей группы.
В завершение мероприятия члены рабочей группы осмотрели площадку строительства нового водохранилища и ознакомились с географическим положением и рельефом местности.