• Cümə, Dekabr 26, 2025
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev Şuşa şəhərinin və Daşaltı kəndinin içməli su təchizatı sisteminin yaradılması ilə bağlı işçi qrupun iclasında iştirak edib
• 2022-04-21
Aprelin 19-u Azərsu ASC-nin  tərkibində “Şuşa şəhərinin  və Şuşa rayonunun Daşaltı kəndinin dayanıqlı içməli su təchizatı sisteminin yaradılması ilə bağlı texniki-iqtisadi əsaslandırmanın və ilkin layihə sənədlərinin hazırlanması” məqsədi ilə yaradılmış dövlət komissiyasının  Şuşa şəhərində növbəti müzakirəsi keçirilmişdir. Tədbirdə AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev də iştirak edib.
İclasda Şuşa şəhərinin içməli su təchizatının bərpası məqsədilə görülmüş təxirəsalınmaz işlər və perspektiv layihələr barədə məlumat verilib, iqlim dəyişikliklərinin su ehtiyatlarına təsiri ilə bağlı təqdimatlar edilib. Qeyd edilib ki, Şuşa şəhəri işğaldan azad olunduqdan sonra şəhəri su ilə təmin edən Kiçik Kirs və Zarıslı mənbələrinin fəaliyyəti qısa müddət ərzində bərpa edilib, magistral kəmərlərdə və su anbarlarında təmir-bərpa işləri həyata keçirilməkdədir.
Şuşa şəhərinin içməli su və tullantı su sistemlərinin yenidən qurulması ilə bağlı perspektiv layihələr, bu sahədə innovativ texnologiyaların tətbiqi və ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi məsələləri də müzakirə edilib. Şuşa şəhərində baş tutan iclasda “Azərsu” ASC-nin və işçi qrupuna daxil olan digər dövlət təşkilatlarının əməkdaşları və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbirin yekununda  İşçi qrupunun üzvləri yaradılacaq yeni su anbarının tikiləcəyi yerə baxış keçirib, ərazinin coğrafı mövqeyi və relyefi ilə tanış olublar.

Corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev participates in the meeting of the working group on the establishment of drinking water supply system of Shusha city and Dashalti village.
• 2022-04-21
On April 19, the next discussion of the state commission established within Azersu OJSC for the purpose of “Preparation of feasibility study and preliminary design documents for the establishment of a sustainable drinking water supply system in Shusha city and Dashalti village of Shusha region” was held in Shusha.The event was also attended by the Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS, corresponding member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev.
The meeting was informed about the urgent work done to restore the drinking water supply of Shusha and promising projects, and made presentations on the impact of climate change on water resources. It was noted that, after the liberation of Shusha, the Kichik Kirs and Zarisli springs, which supply water to the city, were restored in a short time.Prospective projects for the reconstruction of drinking water and wastewater systems in Shusha, the application of innovative technologies in this area and environmental impact assessment were also discussed.
Prospective projects for the reconstruction of drinking water and wastewater systems in Shusha, the application of innovative technologies in this area and environmental impact assessment were also discussed. The meeting, which took place in Shusha, was attended by employees and specialists of Azersu OJSC and other government agencies included in the working group.
At the end of the event, members of the Working Group inspected the construction site of the new reservoir and got acquainted with the geographical location and relief of the area.