• Cümə, Noyabr 28, 2025
Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının və Həmkarlar Təşkilatının təşkilatçılığı ilə  8 noyabr – Zəfər Günü münasibəti ilə  tədbir keçirilib. Tədbirdə torpaqlarımız uğrunda  canından keçmiş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.  Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev Zəfər Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik edərək, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli ordumuzun qələbəsini tariximizin ən parlaq səhifələrindən biri adlandırıb. Torpağın canlı olduğunu və onun da insan kimi zərbə aldığını, yaralandığını, dağıdıldığını qeyd edən alim şəhidlərimizin, qazilərimizin torpağı düşmən tapdağından  azad etdiyini vurğulayaraq alimlərimizin  bu torpaq üçün  nə etməli olduğu məsələsini tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb. Ə.Quliyev qeyd edib ki, məhz biz torpaqşünas alimlər torpağa vurulan zərbəni aradan qaldırmaq, onu yararlı hala salıb insanların istifadəsinə vermək üçün öz bilik və təcrübələrimizi meydana qoymalıyıq.
Tədbirdə çıxış edən baş gizir Qorxmaz Məmmədzadə, xüsusi təyinatlar mənsubu, gizir, qazi Nazim Məmmədov, xüsusi təyinatlar mənsubu, gizir, qazi Xəyyam Fərzəliyev, xüsusi təyinatlar mənsubu, müddətdən artıq hərbi qulluqçu, qazi Anar Şəfiyev Vətən müharibəsində keçdikləri döyüş yolundan danışıblar. Qazilərimiz Azərbaycan ordusunun bütün dünyaya öz gücünü, mübarizliyini nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıblar.
Tədbirdə  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Sədri Tərlan Yelmarlı “Qarabağ Zəfərinin anlam və əhəmiyyəti”, İnstitutun elmi işçisi Aytac Dadaşova “ Zəfər Yolunda”, elmi işçi Türkan Həsənova “Müharibə dövründə könüllülərin fəaliyyəti” mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər. Sonda  8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr edilmiş video çarx tədbir iştirakçılarına təqdim edilib.

• Monday, January 5, 2026
In the Institute of Soil Science and Agrochemistry, an event was held on the occasion of November 8 - Victory Day, organized by the Council of Young Scientists and Specialists and the Trade Union Organization. At the event, the souls of our martyrs who died for our lands were remembered with a minute of silence and the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.The General Director of the Institute, corresponding member of ANAS, Alovsat Guliyev, who opened the event with his opening speech, congratulated the participants on the Victory Day and called the victory of our brave army under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev. A scientist who noted that the earth is alive and that it is hit, injured and destroyed like a human being,emphasizing that our martyrs and veterans freed the land from the enemy, he brought to the attention of the event participants.Alovsat Guliyev noted that, we soil science scientists, should create our knowledge and experience in order to eliminate the impact on the soil.
Chief Ensign Korkhmaz Mammadzade, Special Forces Ensign, Veteran Nazim Mammadov, Special Forces Ensign, Veteran Khayyam Farzaliyev, Special Forces Ensign, Veteran Anar Shafiyev, who spoke at the event, spoke about the war path they passed in the Patriotic War.Our veterans drew attention to the fact that, the Azerbaijani army demonstrated its strength and fighting spirit to the whole world.
At the event, Tarlan Yelmarli, Chairman of the Council of Young Scientists and Experts of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, made a report on "The Meaning and Significance of the Karabakh Victory", Aytaj Dadashova, a scientific worker of the Institute, on "The Victory Road", and Turkan Hasanova, a scientific worker, made a report on "Activities of volunteers during the war".