Torpaq örtüyünün strukturu və Torpaqların rekultivasiyası laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatınlarını təqdim ediblər
• 2022-11-21
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda “Torpaqların rekultivasiyası”   laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.f.d. Fərhad Sadıqov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və Torpaq biologiyası laboratoriyası ilə kompleks iş olan “Texnogen pozulmuş torpaqların kompleks tədqiqi,biorekultivasiya və aqrokimyəvi üsullarla bərpası ”(Abşeron - Qala, Bibiheybət qəsəbəsi)  mövzusuna 5 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.f.d.Çimnaz  Baxşıyeva, a.e.f.d.Tamilla Qəhrəmanova, b.ü.f.d.  Nərgiz  Həkimova gördükləri işlər barədə məlumat veriblər və sualları cavablandırıblar.
Növbəti olaraq “Torpaq örtüyünün strukturu” laboratoriyasının 2022-ci il üzrə yekun  hesabatı dinlənilib. Laboratoriyanın  a.e.d Vilayət Həsənov  hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın  müxtəlif landşaft zonalarında relyef-torpaq əlaqələrinin torpaq xassələrinə və torpaq örtüyü strukturlarına təsirinin müasir metodlarla (relyefin plastikası, məsafədən zondlama, GİS) tədqiqi və etalon ərazilər əsasında  modelləşdirilməsi” mövzusuna 5 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.ü.f.d. Bahadur İsmayılov, b.ü.f.d. Fidan Manafova gördükləri işlər barədə məlumat veriblər.Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər iki  laboratoriyanın 2022-ci il üzrə illik  hesabatı  səsə qoyularaq qəbul edildi.

Land Cover Structure and Land Reclamation laboratories have presented their final reports for 2022.
The next meeting of the Scientific Council was held at Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS. The meeting was opened by the Chairman of the Council, Corresponding Member of ANAS, Professor Alovsat Guliyev. At the meeting, the " Land reclamation" laboratory presented its final report for 2022. Head of the laboratory Doctor of agricultural sciences Farhad Sadigov gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and he noted that, 5 works were included in the complex work with the laboratory of soil biology "Complex study of man-made damaged soils, bio-recultivation and restoration by agrochemical methods (Absheron - Gala, Bibiheybat settlement). In the report, other employees of the laboratory are PhD in Agricultural Sciences - Chimnaz Bakhshiyeva, PhD in Agricultural Sciences - Tamilla Kahramanova, PhD in biological sciences - Nargiz Hakimova reported about the work done and answered the questions.
Next, the final report of the "Land cover structure" laboratory for 2022 was heard. Doctor of agricultural sciences - Vilayat Hasanov, director of the laboratory, gave brief information about the scientific research works performed in the laboratory according to the subject plan in the reporting year and he noted that, the topic "Study of the effect of relief-soil relations on soil properties and soil cover structures in different landscape zones of Azerbaijan with modern methods (relief plasticity, remote sensing, GIS) and modeling based on reference areas" included 5 works. In the report, other employees of the laboratory  PhD in biological sciences Bahadur Ismayilov,  PhD in biological sciences Fidan Manafova reported about the work. The presented final reports were widely discussed by the council members and questions were answered. In the end, the annual report of both laboratories for 2022 was voted and accepted.