Torpaq örtüyünün strukturu və Torpaqların rekultivasiyası laboratoriyaları 2022-ci il üzrə yekun hesabatınlarını təqdim ediblər
• 2022-11-21
AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti iclası keçirilib. İclası giriş sözü ilə Şuranın sədri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. İclasda “Torpaqların rekultivasiyası”   laboratoriyası 2022-ci il üzrə yekun  hesabatını təqdim edib. Laboratoriyanın müdiri a.e.f.d. Fərhad Sadıqov hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib və Torpaq biologiyası laboratoriyası ilə kompleks iş olan “Texnogen pozulmuş torpaqların kompleks tədqiqi,biorekultivasiya və aqrokimyəvi üsullarla bərpası ”(Abşeron - Qala, Bibiheybət qəsəbəsi)  mövzusuna 5 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.f.d.Çimnaz  Baxşıyeva, a.e.f.d.Tamilla Qəhrəmanova, b.ü.f.d.  Nərgiz  Həkimova gördükləri işlər barədə məlumat veriblər və sualları cavablandırıblar.
Növbəti olaraq “Torpaq örtüyünün strukturu” laboratoriyasının 2022-ci il üzrə yekun  hesabatı dinlənilib. Laboratoriyanın  a.e.d Vilayət Həsənov  hesabat ilində mövzu planı üzrə  laboratoriyada yerinə yetirilmiş elmi tədqiqat işləri haqqında qısa məlumat verib  və “Azərbaycanın  müxtəlif landşaft zonalarında relyef-torpaq əlaqələrinin torpaq xassələrinə və torpaq örtüyü strukturlarına təsirinin müasir metodlarla (relyefin plastikası, məsafədən zondlama, GİS) tədqiqi və etalon ərazilər əsasında  modelləşdirilməsi” mövzusuna 5 işin daxil olduğunu qeyd edib. Hesabatda laboratoriyanın digər əməkdaşları a.e.ü.f.d. Bahadur İsmayılov, b.ü.f.d. Fidan Manafova gördükləri işlər barədə məlumat veriblər.Təqdim olunan yekun hesabatlar şura üzvləri tərəfindən geniş müzakirə olundu, suallar cavablandırıldı. Sonda hər iki  laboratoriyanın 2022-ci il üzrə illik  hesabatı  səsə qoyularaq qəbul edildi.

Лаборатории “Cтруктуры почвенного покрова» и «Рекультивация почв» представили свои итоговые отчеты за 2022 год
• 2022-11-21
В Институте почвоведения и агрохимии НАНА прошло очередное заседания ученого совета. Заседание открыл председатель Совета, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Лаборатория «Рекультивация почв» представила итоговый отчет за 2021 год. . Заведующий лабораторией д.ф.а.н., доц.  Фархад Садыгов представил о научно-исследовательских работах, проведенных в лаборатории в отчетном году, и включил 5 работ на тему «Комплексное изучение техногенных нарушенных почв, биорекультивация и агрохимическая реабилитация» (Абшерон - Гала, поселок Бибихейбат). Сотрудники лаборатории в отчете д.ф.а.н. Чимназ Бахшиева, д.ф.а.н. Тамилла Гахраманова, д.ф.б.н. Наргиз Хакимова  доложили о своих работах и ответили на вопросы.
Затем лаборатория «Структура почвенного покрова» представила итоговой отчет за 2022 год.  Заведующий лабораторией Вилаят Гасанов представил  краткую информацию о научно-исследовательских работах, выполненных в лаборатории по тематическому плану в отчетном году и он отметил, что тема «Изучение влияния рельефно-почвенных отношений на свойства почв и структуру почвенного покрова в различных ландшафтных зонах Азербайджана современными методами (пластичность рельефа, дистанционное зондирование, ГИС) и моделирование на основе эталонных территорий» вошли  5 работ. В отчете другие сотрудники лаборатории д.ф.а.н.Бахадур Исмаилов, д.ф.б.н. Фидан Манафова  о проделанной ими работе и ответили на вопросы.
Представленные итоговые отчеты были широко обсуждены членами совета и даны ответы на вопросы. В итоге годовой отчет обеих лабораторий за 2022 год был проголосован и принят.