• Bazar, Dekabr 14, 2025
Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin və  Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının  təşkilatçılığı ilə 2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə tədbir keçirilib. İclası giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Alim İnstitut gənclərini Gənclər Günü münasibətilə təbrik edib, onlara  gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb, tövsiyələrini səsləndirib.
Ə.Quliyev qeyd edib kİ, bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin gənclər siyasətinə sadiqliyini öz qərarları ilə təsdiq edir. Azərbaycan gənclərinin günümüzdə müasir,  aparıcı qüvvə kimi formalaşmasında, dövlətimizin apardığı gənclər siyasətinin  mühüm rolu var.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun Həmkarlar Təşkilatı Komitəsinin sədri a.e.d Məmməd Məmmədov institut gənclərini təbrik edərək, onlara göstərilən  göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs edib. Onlara elmi fəaliyyətlərində yeni müvəffəqiyyətlər arzu edib.
İnstitutun Qadınlar şurasının sədri a.e.ü.f.d Əminə Axundova institutun fəaliyyətində gənclərin xüsusi yeri olduğunu bildirib.­­
Daha sonra tədbirdə  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı “Ulu öndər H.Əliyev gənclər siyasətinin banisidir” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Gənclər günü ilə əlaqədar İnstitutun ötən il ərzində səmərəli elmi-ictimai fəaliyyəti ilə fərqlənən gənc alimləri Əli Gözəlzadə və Qəni Qasımova təşəkkürnamə təqdim olunub. Həmçinin Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu üzrə ərazi partiya təşkilatının sədr müavini Fərid Mustafayevə rayonda dövlət gənclər siyasətinin həyata keçirilməsində göstərdiyi səmərəli fəaliyyətə görə və 2 Fevral- Azərbaycan Gənclər günü münasibətlə Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının sərəncamı ilə təltif edildiyi Fəxri Fərman təqim edilib.

The event related to Youth Day was held at the Institute of Soil Science and Agrochemistry.
February 2 - an event was held on the occasion of Youth Day - organized by the Trade Union Committee and the Council of Young Scientists and Experts at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education. The meeting was opened by the general director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev. The scientist congratulated the young people of the Institute on the occasion of Youth Day and he wished them success in their future activities.
Alovsat Guliyev noted that, today the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev confirms Great Leader Heydar Aliyev's commitment to youth policy with his decisions. The youth policy of our state plays an important role in the formation of the youth of Azerbaijan as a modern.
Speaking at the event, Chairman of the Institute's Trade Union Organization Committee, Doctor of agricultural sciences - Mammad Mammadov, congratulated the young people of the Institute and talked about the attention and care shown to them. He wished them new successes in their scientific activities.
Chairwoman of the Institute's Women's Council -Amina Akhundova said that, young people have a special place in the activity of the Institute.
Later, Chairman of the Council of Young Scientists and Experts of the Institute of Soil Science and Agrochemistry -Tarlan Yelmarli made a speech entitled "Great leader Heydar Aliyev is the founder of youth policy" at the event.
On the occasion of the Youth Day, the young scientists of the Institute, Ali Gozalzadeh and Gani Gasimova, who were distinguished by their effective scientific social activities during the past year a letter of thanks has been presented.
Deputy chairman of the territorial party organization at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education – to Farid Mustafayev for the effective activity shown in the implementation of the state youth policy in the region and on the occasion of Azerbaijan Youth Day, the Honorary Order was awarded by the order of the head of the Yasamal District Executive Power.