• Bazar, Dekabr 14, 2025
Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin və  Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının  təşkilatçılığı ilə 2 Fevral – Gənclər Günü münasibətilə tədbir keçirilib. İclası giriş sözü ilə Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev açıb. Alim İnstitut gənclərini Gənclər Günü münasibətilə təbrik edib, onlara  gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb, tövsiyələrini səsləndirib.
Ə.Quliyev qeyd edib kİ, bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin gənclər siyasətinə sadiqliyini öz qərarları ilə təsdiq edir. Azərbaycan gənclərinin günümüzdə müasir,  aparıcı qüvvə kimi formalaşmasında, dövlətimizin apardığı gənclər siyasətinin  mühüm rolu var.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun Həmkarlar Təşkilatı Komitəsinin sədri a.e.d Məmməd Məmmədov institut gənclərini təbrik edərək, onlara göstərilən  göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs edib. Onlara elmi fəaliyyətlərində yeni müvəffəqiyyətlər arzu edib.
İnstitutun Qadınlar şurasının sədri a.e.ü.f.d Əminə Axundova institutun fəaliyyətində gənclərin xüsusi yeri olduğunu bildirib.­­
Daha sonra tədbirdə  Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tərlan Yelmarlı “Ulu öndər H.Əliyev gənclər siyasətinin banisidir” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Gənclər günü ilə əlaqədar İnstitutun ötən il ərzində səmərəli elmi-ictimai fəaliyyəti ilə fərqlənən gənc alimləri Əli Gözəlzadə və Qəni Qasımova təşəkkürnamə təqdim olunub. Həmçinin Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu üzrə ərazi partiya təşkilatının sədr müavini Fərid Mustafayevə rayonda dövlət gənclər siyasətinin həyata keçirilməsində göstərdiyi səmərəli fəaliyyətə görə və 2 Fevral- Azərbaycan Gənclər günü münasibətlə Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının sərəncamı ilə təltif edildiyi Fəxri Fərman təqim edilib.

В Институте почвоведения и агрохимии состоялось мероприятие, посвященное Дню молодежи
В Институте почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования  состоялось мероприятие посвященное 2 февраля – Дню молодежи, организованное Профсоюзным комитетом и Советом молодых ученых и специалистов. Встречу открыл генеральный директор Института почвоведения и агрохимии, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев.Ученый поздравил молодых спецалистов  института с Днем молодежи, пожелал им успехов в дальнейшей деятельности и дал свои рекомендации.
А.Гулиев отметил, что сегодня Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев своими решениями подтверждает верность Великого Лидера Гейдара Алиева молодежной политике. Молодежная политика нашего государства играет важную роль в формировании молодежи Азербайджана как современной, ведущей силы.
Выступивший на мероприятии председатель Профсоюзного комитета  института, д.а.н. Мамед Мамедов поздравил молодежь института и рассказал о проявленном к ним внимании и заботе. Он пожелал им новых успехов в научной деятельности. Амина Ахундова, председатель женского совета института, отметила, что молодежь занимает особое место в деятельности института.
Затем на мероприятии председатель Совета молодых ученых и специалистов Института почвоведения и агрохимии Тарлан Елмарли выступил с докладом «Великий лидер Г.Алиев – основоположник молодежной политики».
В связи с Днем молодежи было вручено благодарность  молодым ученым института Али Гезелазаде и Гани Гасымову, отличившимся эффективной научной и общественной деятельностью в течение минувшего года. Также Фарид Мустафаев - заместитель председателя областной партийной организации Института почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования   награжден Почетным орденом Распоряжением Главы Исполнительной Власти Ясамальского района за эффективную деятельность по реализации государственной молодежной политики в регионе и посвященное 2 февраля - Дню молодежи Азербайджана