Qarabağ kəhrizlərində tədqiqatlar aparılır
BMT ekspertlərinin proqnozlarına görə, XXI əsrin sonlarında bəşəriyyət su qıtlığı ilə bağlı ekoloji fəlakətlə qarşılaşacaq. Yer kürəsinin müəyyən regionlarında yaşayan insanlar içməli su və torpaqların deqradasiyası problemlərinin həlli uğrunda mübarizə aparmalı olacaqlar. Bu problemlərin qismən də olsa həlli üçün ölkəmizdə içməli su mənbəyi olan kəhrizlərimiz mühafizə edilməli, torpaqlarımız kimyəvi çirklənmə, təkrar şorlaşma və digər təsirlərdən qorunmalıdır. Ata-babalardan bizə miras qalan, uzun illərdən bəri istismar olunan kəhrizlər gələcək nəsillərə işlək vəziyyətdə təhvil verilməlidir.
Bunu AZƏRTAC-a müsahibəsində Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev deyib. O qeyd edib ki, ХХ əsrin əvvəllərinə qədər şəhərlərin və 200-dən çox kənd yaşayış məntəqəsinin su təchizatını yalnız kəhrizlər təmin edib. Azərbaycanın kəhrizlər vasitəsilə hər il orta hesabla 300-350 milyon kubmetr təmiz və keyfiyyətli su əldə etmək imkanı var. Azərbaycanda (Naxçıvan Muxtar Respublikası istisna olmaqla) rəsmi dövlət qeydiyyatında olan 623 kəhrizdən 332-si işğal altında olan ərazilərdə idi. Şükürlər olsun ki, onlar da işğaldan azad olundu. Beləliklə, hər il orta hesabla 300-350 milyon kubmetr təmiz və keyfiyyətli kəhriz suyu əldə etmək imkanımız oldu.
Professor Ağdam rayonundakı kəhrizlərin il ərzində 64,33 milyon kubmetr, Cəbrayılda 34,68 milyon kubmetr, Füzulidə 19,01 milyon kubmetr suvermə qabiliyyətinə malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, işğaldan azad olunmuş bu unikal su mənbələrində tədqiqatlara başlanılıb. Bir sözlə, Qarabağ kəhriz mədəniyyəti öyrənilir.
Əlövsət Quliyev xatırladıb ki, 2002-ci ilin avqust ayında Vayxır su anbarının tikintisi ilə əlaqədar Naxçıvan şəhərində keçirilən müşavirədə Ümummilli Lider Heydər Əliyev kəhrizlərin bərpasının, qorunmasının vacibliyini bildirib. Ulu Öndərin tövsiyələrinə uyğun olaraq, 2004-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Dövlət Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Komitəsinin nəzdində Kəhrizlər İdarəsi yaradıldı və bu günədək 300-dən çox kəhriz bərpa edildi.

Исследования ведутся в Карабахском регионе
По прогнозам экспертов ООН, в конце XXI века человечество ждет экологическая катастрофа, связанная с нехваткой воды. Людям, проживающим в определенных регионах мира, придется бороться за решение проблем питьевой воды и деградации почв. Чтобы частично решить эти проблемы  необходимо сохранить кяхризы, являющиеся источникам питьевой воды,защитить земли от химического загрязнение и вторичного засоления и других воздействий. Кахризы, доставшиеся в наследство от наших предков, эксплуатируемые долгие годы, должны быть переданы будущим поколениям в рабочем состоянии.
Об этом сказал в интервью АЗЕРТАДЖ  генеральный директор Института почвоведения и агрохимии Министерства науки и образования, член-корреспондент НАНА, профессор Аловсат Гулиев. Он отметил, что до начала ХХ века водоснабжение городов и более 200 сельских населенных пунктов обеспечивалось только кяхризом. Азербайджан имеет возможность ежегодно получать через водоносные горизонты в среднем 300-350 миллионов кубометров чистой и качественной воды. 332 из 623 официально зарегистрированных в Азербайджане кяхризов (исключая Нахчыванской Автономной Республики) находились на оккупированных территориях. К счастью, они также были освобождены от оккупации. Таким образом, мы имели возможность ежегодно получать в среднем 300-350 миллионов кубометров чистой и качественной кяхризной воды.
Профессор сообщил, что водохранилища в Агдамском районе имеют мощность 64,33 миллиона кубометров в год, в Джебраильском - 34,68 миллиона кубометров, в Физулинском - 19,01 миллиона кубометров. Он отметил, что на этих освобожденных от оккупации уникальных водных источниках начаты исследования. Одним словом, культура карабахского кяхриза изучается.
Аловсат Гулиев напомнил, что  в августе 2002 года  состоявшемся на совещании в городе Нахчыване по поводу строительства Вайхырского водохранилища, общенациональный лидер Гейдар Алиев выразил важность восстановления и защиты кяхризов. По рекомендации Великого Лидера в 2004 году при Государственном комитете мелиорации и водного хозяйства Нахчыванской Автономной Республики было создано  отделение кяхризов и на сегодняшний день восстановлено более 300 кяхризов.