Qarabağ kəhrizlərində tədqiqatlar aparılır
BMT ekspertlərinin proqnozlarına görə, XXI əsrin sonlarında bəşəriyyət su qıtlığı ilə bağlı ekoloji fəlakətlə qarşılaşacaq. Yer kürəsinin müəyyən regionlarında yaşayan insanlar içməli su və torpaqların deqradasiyası problemlərinin həlli uğrunda mübarizə aparmalı olacaqlar. Bu problemlərin qismən də olsa həlli üçün ölkəmizdə içməli su mənbəyi olan kəhrizlərimiz mühafizə edilməli, torpaqlarımız kimyəvi çirklənmə, təkrar şorlaşma və digər təsirlərdən qorunmalıdır. Ata-babalardan bizə miras qalan, uzun illərdən bəri istismar olunan kəhrizlər gələcək nəsillərə işlək vəziyyətdə təhvil verilməlidir.
Bunu AZƏRTAC-a müsahibəsində Elm və Təhsil Nazirliyinin Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əlövsət Quliyev deyib. O qeyd edib ki, ХХ əsrin əvvəllərinə qədər şəhərlərin və 200-dən çox kənd yaşayış məntəqəsinin su təchizatını yalnız kəhrizlər təmin edib. Azərbaycanın kəhrizlər vasitəsilə hər il orta hesabla 300-350 milyon kubmetr təmiz və keyfiyyətli su əldə etmək imkanı var. Azərbaycanda (Naxçıvan Muxtar Respublikası istisna olmaqla) rəsmi dövlət qeydiyyatında olan 623 kəhrizdən 332-si işğal altında olan ərazilərdə idi. Şükürlər olsun ki, onlar da işğaldan azad olundu. Beləliklə, hər il orta hesabla 300-350 milyon kubmetr təmiz və keyfiyyətli kəhriz suyu əldə etmək imkanımız oldu.
Professor Ağdam rayonundakı kəhrizlərin il ərzində 64,33 milyon kubmetr, Cəbrayılda 34,68 milyon kubmetr, Füzulidə 19,01 milyon kubmetr suvermə qabiliyyətinə malik olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, işğaldan azad olunmuş bu unikal su mənbələrində tədqiqatlara başlanılıb. Bir sözlə, Qarabağ kəhriz mədəniyyəti öyrənilir.
Əlövsət Quliyev xatırladıb ki, 2002-ci ilin avqust ayında Vayxır su anbarının tikintisi ilə əlaqədar Naxçıvan şəhərində keçirilən müşavirədə Ümummilli Lider Heydər Əliyev kəhrizlərin bərpasının, qorunmasının vacibliyini bildirib. Ulu Öndərin tövsiyələrinə uyğun olaraq, 2004-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikası Dövlət Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Komitəsinin nəzdində Kəhrizlər İdarəsi yaradıldı və bu günədək 300-dən çox kəhriz bərpa edildi.

• Thursday, December 18, 2025
According to forecasts of UN experts, at the end of the 21st century, humanity will face an environmental disaster related to water scarcity. People living in certain regions of the Earth, they will have to fight for solving the problems of water and land degradation. In order to solve these problems at least partially, our rivers, which are the source of drinking water of our country, chemical pollution, repeated salinization and other effects must be protected. The Kahriz, which have been in use for many years, should be handed over to future generations in working condition.
The director general of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education, Corresponding member of ANAS, professor Alovsat Guliyev said this, in an interview with AZERTAC. He noted that, until the beginning of the 20th century, the water supply of cities and more than 200 rural settlements was provided only by the Kahriz water system. Azerbaijan has the opportunity to obtain an average of 300-350 million cubic meters of clean and high-quality water every year through the Kahriz. Azerbaijan (except Nakhchivan Autonomous Republic), 332 out of 623 kahriz officially registered were in the occupied territories. Thankfully, they were also liberated from the occupation. Thus, we had the opportunity to obtain 300-350 million cubic meters of clean and high-quality Kahriz water on average every year. The professor said that, the reservoirs in Aghdam district have a capacity of 64.33 million cubic meters, 34.68 million cubic meters in Jabrayl, and 19.01 million cubic meters in Fuzuli per year.
He noted that, research has been started on these unique water sources liberated from occupation. In short, Karabakh Kahriz water system culture is studied. Alovsat Guliyev recalled that, in August 2002, at the meeting held in Nakhchivan city regarding the construction of the Vaikhir reservoir, the National Leader Heydar Aliyev expressed the importance of restoration and protection of the kahriz. In accordance with the recommendations of the Great Leader, in 2004, under the State Reclamation and Water Management Committee of the Nakhchivan Autonomous Republic, the Department of Kahriz Water system was established, and more than 300 dams have been restored to date.