• Cümə axşamı, Dekabr 25, 2025
YAP Yasamal rayon təşkilatının və AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu üzrə ərazi partiya təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində tədbir keçirilib
• 2024-04-22
Aprelin 22-si YAP Yasamal rayon təşkilatını və AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu üzrə ərazi partiya təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə  “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində tədbir keçirilib. Tədbirdə  YAP Yasamal Rayon Təşkilatının sədri  Bəxtiyar Nəbiyev iştirak edib. Tədbirin əvvəlində Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib və Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvi Əlövsət Quliyev bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 25 dekabr 2023-cü il tarixdə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında sərəncam imzalayıb. “Bununla da  ölkəmiz COP29-da əhəmiyyətli qəraraların qəbul olunmasına təşəbbüs nümayiş etdirməklə yenə də özünün dünya liderliyini bir daha təsdiq edəcəkdir.Alim həmçinin İnstitutda COP29-la bağlı gələcəkdə görüləcək işlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə çıxış edən YAP Yasamal Rayon Təşkilatının sədri  Bəxtiyar Nəbiyev qeyd etdi ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin həm keçmiş sovetlər dönəmində, həm də müstəqil Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə bütün sahələrdə olduğu kimi aqrar sahədə ciddi islahatlar aparmışdır ki, bunun nəticəsində isə resurslardan məqsədyönlü və səmərəli istifadə təmin olunub, gələcək inkişaf üçün möhkəm baza yaradılmışdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və hazırda davam etdirilən uğurlu aqrar siyasət nəticəsində ölkə iqtisadiyyatında kənd təsərrüfatı xüsusi yerə sahib olub. Cənab İlham Əliyev 25 dekabr 2023-cü il tarixdə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında sərəncamında qeyd edildiyi kimi Azərbaycan Respublikası beynəlxalq ictimaiyyətin etibarlı və məsuliyyətli üzvü kimi iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizəyə öz töhfəsini verir. Ölkə başçımız işğaldan azad olunmuş əraziləri yaşıl zona adlandırmış, bu ərazilərin bərpaolunan enerji potensialının reallaşdırılması istiqamətində ciddi addımlar atılmışdır. 2024-cü ildə COP 29 tədbirinə Azərbaycanın ev sahibliyi təsdiq edilib. Dünya birliyinin bir daha Azərbaycanı bu mötəbər tədbirdə dəstəkləməsinin əsasında ölkəmizin qazandığı nüfuzu və etibarlı tərəfdaş kimi özünü təsdiq etməsi dayanır.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri, a.e.d Məmməd Məmmədov, YAP-ın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda ərazi partiya təşkilatının sədri, b.ü.f.d. dosent  Zaman Məmmədov və İnstitut üzrə ərazi partiya təşkilatının sədr müavini Fərid Mustafayev çıxışlarında son illərdə Azərbaycanda iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə böyük işlər görüldüyünü də qeyd ediblər.  Eyni zamanda işğaldan azad edilmiş ərazilər və Naxçıvan Muxtar Respublikası "yaşıl enerji" zonası elan olunub. Z.Məmmədov Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində keçirilən tədbirin 22 aprel “Yer günü” nə təsadüf etdiyini bildirib.

The framework of the "Year of Solidarity for the Green World" jointly organized by the Yasamal district organization of the New Azerbaijan Party and the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan the event was held.
• 2024-04-22
On April 22, the framework of the "Year of Solidarity for the Green World" jointly organized by the Yasamal district organization of the New Azerbaijan Party and the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan the event was held. Chairman of the Yasamal District Organization of the New Azerbaijan Party - Bakhtiyar Nabiyev took part in the event. At the beginning of the event, the dear memory of our martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence and the national anthem of the Republic of Azerbaijan was played. On December 25, 2023, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed a decree on declaring 2024 the "Year of Solidarity for the Green World". "Thus, our country will once again confirm its world leadership by demonstrating the initiative to take important decisions at COP29. The scientist also gave information about future work related to COP29 at the Institute.
Chairman of the Yasamal District Organization of the New Azerbaijan Party - Bakhtiyar Nabiyev, who spoke at the event noted that, National leader Heydar Aliyev carried out serious reforms in the agrarian field, as well as in all fields, both during the former Soviet period and during the period when he led independent Azerbaijan. As a result of the successful agrarian policy established by national leader Heydar Aliyev and currently being continued, agriculture has a special place in the country's economy.On December 25, 2023, Mr. Ilham Aliyev announced the 2024 "Green as stated in the decree on declaring the year of solidarity for the sake of the world, the Republic of Azerbaijan contributes to the fight against the consequences of climate change as a reliable.The head of the country called the territories freed from occupation a green zone, and serious steps were taken to realize the renewable energy potential of these territories. Azerbaijan's hosting of the COP 29 event in 2024 has been confirmed. The basis of the world community's once again supporting Azerbaijan in this prestigious event is the reputation gained by our country and its self-affirmation as a reliable partner.
Speaking at the event, Chairman of the Trade Union Committee of the Institute, Doctor of Agricultural Sciences Mammad Mammadov, Chairman of the territorial party organization at the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the New Azerbaijan Party, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Zaman Mammadov and Deputy Chairman of the territorial party organization of the Institute, Farid Mustafayev, spoke about the climate in Azerbaijan in recent years. They also noted that great work has been done in the fight against change. At the same time, the liberated territories and Nakhchivan Mukhtar Republic zone "Green energy" zone  was declared.Zaman Mammadov said that, the event held within the framework of "Year of Solidarity for the Green World" coincided with April 22 "Earth Day".